To bylo součástí mimosoudní dohody s podnikatelem, který chce budovu koupit. Nejdříve ale padly požadavky z loňského září i většina těch letošních. Zájemce chce například snížit téměř osmimilionovou kupní cenu o asi tři miliony korun za investice do objektu. „Podle znaleckého posudku částka takzvaného zhodnocení činí sedm set osm tisíc korun. Navíc se v dohodě o provedení stavebních činností nájemce zavázal, že veškeré úpravy zaplatí na vlastní náklady," přiblížil nedoporučující stanovisko vedoucí radničního právního odboru Petr Spazier. Podobně dopadlo i prominutí dluhu na nájemném.

Více než půlhodinovou debatu ale vyvolal návrh na odečtení nájemného od kupní ceny. „Poukazuji na to, že již v minulosti bylo ustáleným zvykem, že majetek Hodonína byl potenciálním kupcům nejprve pronajatý. Pravidlem přitom bylo, že nájemné se stanovilo jako symbolické ve výši jedné koruny a kupující zaplatil sjednanou kupní cenu. Nebo naopak nájemce hradil obvyklé nájemné, avšak kupní cena byla stanovená jako symbolická ve výši jedné koruny," napsal právní zástupce nájemce, který má s radnicí podepsanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Tím, že město požaduje obvyklé nájemné a rovněž platbu sjednané kupní ceny, podle tohoto právníka porušuje princip rovného zacházení a legitimního očekávání a má současného nájemce znevýhodňovat oproti ostatním kupujícím.

Zastupitelé nakonec schválili usnesení s tím, že vyšli vstříc návrhu a doplnili jej podmínkami. Budovu tak město prodá za osm milionů minus nájemné. „Podpis smlouvy musí být do tří měsíců, avšak po zaplacení všech dnes existujících dluhů. Po podpisu bude dalších šest měsíců na to, aby zájemce zaplatil kupní cenu, která zůstane po odečtu nájemného. Podmínkou je, že nebude uplatňovat žádné náhrady a škody," sdělila starostka Milana Grauová (ANO 2011).

Nájemce bude nyní teprve probírat usnesení a jeho dopady se svým právním zástupcem. Kauzu sledoval i bývalý místostarosta Jaromír Hýbner. V souvislosti s případem podal trestní oznámení na vybrané zastupitele, kteří před necelými dvěma lety schválili snížení kupní ceny o zaplacené nájemné, což tehdy přesahovalo třímilionovou částku. Většina volených zástupců už tehdy hlasovala v rozporu s vyjádřením odboru ekonomiky a financí. Podle toho nebyl důvod odečítat zaplacené nájemné od kupní ceny s tím, že by tímto krokem bylo město poškozeno o více než tři miliony. Rozhodnutí zastupitelé na konci roku 2013 odvolali. Cenu tak opět nechali snížit až letos na jaře. „Hodoňákům je lhostejno, že přišli o 3,6 milionu korun. Policie taktéž ve věci nevidí žádný problém, takže je asi vše v naprostém pořádku," uvedl s dávkou sarkasmu na svém blogu Hýbner.