Pokud se jim podaří vytvořit pár, chtějí se v zoo zapojit do záchranného programu orla skalního. „Máme záměr odchovávat mláďata orla skalního a poté je vypouštět do přírody,“ uvedla mluvčí hodonínské zoologické zahrady Bohuna Mikulicová.

Nově utvořený pár má zaujmout místo po sovicích sněžných v sousedství pavilonu exotického ptactva. I tam ale musí pracovníci zahrady provést změny ve vnitřním uspořádání voliéry. „Zatímco sovice hnízdí na zemi, orli vyhledávají skalní římsy. Potřebují proto hodně silných a velkých bidel a velkou plošinu, na níž si mohou postavit hnízdo,“ vysvětlila Mikulicová.

Na bydlení pro orly začnou v zoo pracovat ihned poté, co dokončí expozici pro sovice sněžné. „Orly jsme chtěli původně pořádně představit a umístit je ke vstupu. Ale pak jsme záměr změnili, protože hnědá orlice by v tmavé kleci u vchodu nevynikla,“ přiblížila mluvčí.

Proto bude návštěvníky hned při vstupu vítat nová obří expozice páru ptáka v přírodě žijícího na Severním pólu – zmíněná sovice sněžní. „Navíc orlovi bude vice svědčit nejen prostornější voliéra po sovicích, ale také větší klid, než u vstupu do zoo,“ zdůvodňuje změnu zootechnik Jiří Ingr, který má ptačí expozici na starosti.

Aby se sovice cítily jako v přirozeném přírodním prostředí, navodí tvůrci svépomocně vyrobenou expozicí ve voliéře iluzi tundry. Opatří ji jehličnany, keři, pahorky a kameny.