„Pro zvířátka je Štědrý den standardní. Je jako kterýkoliv jiný den v roce. Ošetřovatelé jim ale přidají trochu mrkve, jablka nebo jiné dobroty, které jim neublíží,“ uvedl zoolog hodonínské zoologické zahrady Jaroslav Hyjánek.

Přesto se i v zoo najdou zvířata, která se přes Vánoce vyřádí. V pavilonu opic se totiž Vánoce odehrají i s dárky. Ty jim vyrobily děti z přírodovědeckého kroužku Sovičky, který při hodonínské zoo působí. „S dětmi jsme ve středu nachystali pamlsky pro zvířata, hlavně tedy pro opice. Děti přinesly burské oříšky, fíky, datle, dokonce i kanadské brusinky a sušené borůvky. Z toho jsme udělali balíčky, které si opice rozbalí na Boží hod ve čtrnáct hodin,“ informoval chovatel na pavilonu opic a spoluvedoucí přírodovědného kroužku Sovičky Lukáš Baránek. A doplnil, že právě rozbalování potravy je pro opice velmi důležité. „V přírodě tráví velkou část dne hledáním potravy. Proto se je snažíme před samotným jídlem zaměstnat tím, že jim jídlo různě balíme, schováváme. Nechceme, aby pro ně byl každý den stereotypní,“ vysvětlil Baránek.

Hodonínská zoologická zahrada má během vánočních svátků otevřeno stejně, jako v zimním období, tedy od 9.00 do 16.00. Od devatenáctého do třicátého prosince však čeká na návštěvníky speciální vánoční akce. Zahrada se jim totiž otevře i ve večerních hodinách, a to až do 19.00. Poslední prohlídka přitom začíná v osmnáct hodin. „Zoo je večer nasvícená. Návštěvníci samozřejmě neuvidí všechna zvířata tak, jako ve dne, protože některá z nich musí být už ve stájích. Máme ale několik pavilonů, které jsou přístupné a osvětlené neustále, a to pavilon opic, papoušků, psů hřivnatých, nebo velkých kočkovitých šelem. Samozřejmě také akvária,“ informoval Hyjánek. Kromě speciálně zaměřených pavilonů mohou ti, kteří do večerní zoo přijdou, vidět také zvířata, která se nezavírají do stájí – ovečky, kozy, muflony či lamy. „I když nápad jít večer do zoo vypadá zvláštně, atmosféra je tu úplně jiná a lidé zoo jen tak nepoznají,“ dodal Hyjánek.

V zoologické zahradě Hodonín je připravena také speciální akce na Štědrý den, kdy mohou lidé od deváté do patnácté hodiny přinést pochoutky pro zvířata.