SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

Kde: Zoo Hodonín

Kdy: neděle

Světový den zvířat oslaví a současně ke Dnům zdraví Zdravého města Hodonína se v neděli připojí Zoo Hodonín. „Svátek zvířat oslavujeme už podeváté, ve spojení se Dnem zdraví to pak bude počtvrté. Jde o oblíbenou podzimní akci, která má už i své stálé návštěvníky," uvedla mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Na programu zábavného odpoledne, které se tentokrát uskuteční přímo mezi zvířecími expozicemi, budou vedle soutěží a her i ukázky canisterapie, setkání s kontaktními zvířaty, výstava hub a fotografií Ladislava Špety s mykologickou poradnou Václava Koplíka nebo výtvarný happening studentů Střední školy průmyslové a umělecké Hodonín.

Zájemci z řad dospělých si pak mohou nechat změřit krevní tlak či množství tuku v krvi. „Kvůli onemocnění lektorky nám bohužel z programu, který startuje v půl druhé odpoledne, odpadly ukázky zvířecích asán v józe," sdělila mluvčí.

VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY

Kde: Kozojídky

Kdy: sobota

Devatenáctý ročník výstavy ovoce a zeleniny čeká v sobotu na návštěvníky kozojídského obecního úřadu. „Počet vystavených exponátů se dozvíme vždycky až v den výstavy. Každoročně jich ale máme kolem devíti set," pochlubil se jednatel kozojídských zahrádkářů Antonín Jurček.

Za dobrovolný příspěvek si mohou nejenom místní od deseti hodin dopoledne prohlédnout vítěze soutěžních kategorií o nejlepší jablko, nejkurióznější nebo nejtěžší výpěstek. Ovoce i zeleninu mohou návštěvníci obdivovat až do podvečerních hodin. „Většinou končíme kolem šesté nebo sedmé hodiny," dodal Jurček.

SLAVNOSTI PADAJÍCÍHO LISTÍ

Kde: Strážnice, zámecký park

Kdy: neděle od 14.00

Pro milovníky přírody si strážnický dům dětí a mládeže připravil zábavnou akci Slavnosti padajícího listí. „Máme připravené indiánské dovednosti, lanové stezky, ale i tvořivé dílničky," popsala nedělní program jedna z organizátorek, Marie Knitlová.

Novinkou letošního osmnáctého ročníku je lanová sedačka. „Lanovka je překvapením pro děti. Doufáme, že se nám podaří propojit celý areál podzimních slavností," uvedla Knitlová.

Za třicetikorunové vstupné se ale děti mohou naučit poznávat i listí nebo stopy. I celým rodinám vychází strážnický domeček vstříc. „Máme pro ně speciální vstupné šedesát korun," upozornila Knitlová.

TRADIČNÍ HODY S PRÁVEM

Kde: Veselí nad Moravou

Kdy: sobota - neděle

První říjnový víkend se ve Veselí nad Moravou nese v duchu tradičních hodů s právem. Letos si ale vedení města připravilo novinku ve formě rozšířeného programu. Hodová slavnost začne pro místní už v sobotu ráno. „Dopoledne vystoupí před kulturním domem například Jitka Šuranská nebo Beata Bocek," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Ve tři hodiny odpoledne pak vyjde krojovaný průvod, který vyvrcholí stavěním máje na náměstí Míru. Večer zakončí v prostorách kulturního domu hodová zábava, na kterou mají krojovaní vstup zdarma.

OSLAVA 10. VÝROČÍ ZALOŽENÍ MAŽORETEK

Kde: Ždánice

Kdy: neděle od 14. 00

V nedělním odpoledni se Ždáničanům a obdivovatelům představí se svým vystoupením v kulturním domě místní mažoretky. Program, který začne dvě hodiny po poledni, vyplní výstava fotek, kronik i diplomů. „Speciálním bodem odpoledne bude přehlídka kostýmů, ve kterých holky vystupovaly," upozornila vedoucí mažoretek Vlasta Strmisková.

Podle ní se skupina, která ve Ždánicích už deset let funguje, za tu dobu velmi změnila. „Začínaly jsme s papírovými čepičkami, teď jsou kostýmy samá třpytka a flitr," pousmála se nad pokrokem Strmisková.