O připojení k tomuto záměru jednali představitelé radnice ve Strážnici a minulé pondělí jej jako návrh předložili městským zastupitelům. Ti jej schválili. „Celkový rozpočet na akci je čtyři miliony tři sta dvacet tisíc korun. Varovný informační systém, ve kterém je zahrnutá stovka akustických hlásičů a přes dvě stovky reproduktorů, by stál čtyři miliony a sto tisíc, lokální výstražný systém se srážkoměrnou stanicí by vyšel na sedmdesát tisíc a digitální povodňový plán by byl za sto padesát tisíc korun," popsal vedoucí strážnického odboru investic Petr Helísek s tím, že vlastní náklady pro město by byly jen milion a tři sta tisíc korun.
Do úterý devětadvacátého září schválily připojení k projektu i ve Veselí nad Moravou, Hodoníně a Lužicích. Předběžný odhad nákladů na varovný systém je ve Veselí přes šest milionů korun, v Hodoníně skoro pět milionů. „Výše podpory pro města a obce je pětaosmdesát procent na digitální povodňové plány a lokální výstražné systémy a sedmdesát procent na vybudování varovných systémů," uvedla manažerka svazku obcí Martina Horáčková.
Připojení k projektu schválili už i v Petrově. „Plánujeme bezdrátový rozhlas s ústřednou. Celkové náklady budou asi dva miliony osm set tisíc, z čehož třicet procent budou obecní. Jde o velice dobrý záměr, naše obec má zastaralý rozhlas i rozhlasovou ústřednu. Vysílání rozhlasu navíc často přerušuje rachot z jedoucích aut. Proto jsem ráda, že spolu s monitorovacím protipovodňovým systémem získáme i nový rozhlas," řekla petrovská starostka Eva Mlýnková.
Rohatečtí zažili povodně v letech 1997, 2005, 2010 a 2012. „S povodněmi máme zkušenosti, plánovaná opatření jsou pro nás důležitá. V přístavech v Rohatci i v kolonii budeme mít čidla. Obcí také rozvedeme moderní rozhlasovou síť, část ale zůstane u té současné," popsal rohatecký místostarosta Tomáš Letocha.
V Rohatci zmodernizují i zázemí a rozhlasový pult. „Celková cena je dva miliony dvě sta tisíc korun, spoluúčast obce bude asi šest set padesát tisíc," vyčíslil Letocha.
Protipovodňový varovný systém bude hlídat výši hladin řek i malých toků, stejně tak jako množství srážek. O případných krizových stavech bude informovat zastupitele a bude propojený i se systémem varování obyvatel.
Součástí projektu je tedy vybudování varovného monitorovacího a vyrozumívacího systému a zpracování digitálního protipovodňového plánu. Systém je plně digitální, náklady na roční provoz by neměly přesáhnout čtyřicet tisíc korun. „Projekt bude zahrnovat kompletní dodávku, montáž, uvedení do provozu i důkladné proškolení lidí určených zadavatelem. Práce by mohly začít příští září a skončit v roce 2017," přiblížila Horáčková.
Tento týden schvalují připojení k projektu ve Vnorovech a Sudoměřicích, rozhoduje se i v Mikulčicích. Žádost o dotaci je možné podat do třináctého listopadu, do toho termínu je však nutné mít zpracovanou kompletní projektovou dokumentaci včetně položkového rozpočtu. „Plánovaný protipovodňový systém však nebude mít využití pouze pro informování obyvatel, zástupců obcí v souvislosti s rizikem povodní, ale může být využit také v případě chemického monitoringu. Například tam může zaznít hlášení o nebezpečí úniku čpavku a jiných chemických látek," dodala Horáčková.