Státní zámek v Miloticích je barokní perlou jihovýchodní Moravy a své interiéry nabídne návštěvníkům hned první dubnový víkend. „Oficiálně otvíráme 23. dubna, tedy na Bílou sobotu. Bude to velké jarní otevírání s losováním výherce, který putoval časem přes Mikulčice, Strážnici a Milotice. Na zámku bude i hraběnka s hrabětem přijímat klepáče,“ upozornila zástupkyně kastelána Miroslava Bočková. Hlavní cenou ve hře Cestujeme v čase od velkomoravských Slovanů do jednadvacátého století je i noc na milotickém zámku.

Podle Bočkové se návštěvníci do Milotic ani nemusí lákat. „Nechtěli bychom se podbízet. Tady je to tak nádherné a jsou tu takové skvosty, že lidé si zámek vyhledávají sami,“ řekla Miroslava Bočková s tím, že největším milotickým trhákem jsou v současnosti kostýmové prohlídky pro děti mateřských a prvního stupně základních škol.

Slovanské hradiště v Mikulčicích odstartuje hlavní návštěvnickou sezonu 2011 přesně na apríla. „Z pohledu historického jde o jednapadesátou sezonu. Během ní budeme netrpělivě očekávat návštěvníky s pořadovými čísly 1000, 3000, 6000, 12000 a 18000, které odměníme hezkou pozorností,“ uvedl vedoucí památníků Velké Moravy František Synek s tím, že 1. dubna bude vstup zdarma.

Letos si velkomoravské Mikulčice připomenou dvě významná jubilea, a to pětapadesát let od výzkumu mikulčické baziliky a půlstoletí od výzkumu sedmého a osmého kostela. Krom toho nabízí slovanské hradiště mnoho další akcí a soutěží, například Dny s archeologem, Velkomoravský sněm nebo Jarní slavnost.

Ukázky hospodaření

Prvního dubna se naplno otevře veřejnosti také památkově chráněný mlýn v Kuželově. „Novinky nemáme žádné. Je to technická památka, a ta je stále stejná,“ podotkla správkyně Dagmar Prachařová. V přilehlých obytných a hospodářských budovách mohou zájemci nahlédnout do expozice horňáckého bydlení a místního způsobu hospodaření na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Ve stejný jarní den přivítají návštěvníky také v jedenácti místnostech suterénu renesančního zámku ve Ždánicích. Právě tam se nachází muzeum s více než třemi tisíci exponáty. „Jsou z oborů archeologie, etnografie, entomologie, numismatiky. Máme tady památky na napoleonské války, zámecké panstvo, pohyblivé modely vodních a větrných mlýnů a parních strojů,“ láká správkyně Vrbasova muzea Monika Jandorová. To zahájí sezonu výstavou starších řemesel a živností.

Strážnický skanzen vstoupí do hlavní návštěvnické sezony prvního května. Na tento den mimo jiné připravuje i stavění máje. Ale již od 14. až 16. dubna má nachystanou akci Fašanky, fašanky, Velká noc ide.