Jako první se uprázdnil vedoucí post u odboru investic a údržby. Přestože jeho poslední šéf odešel na konci minulého roku, nástupce Hodonín nemá. Městská rada po soutěži, do které se přihlásilo přes deset adeptů, nového vedoucího vybrala.

Nastoupit měl v květnu, místo ale nakonec odmítl. „Musíme se v radě domluvit na dalším postupu," řekla hodonínská starostka Milana Grauová (nezařazená). Místostarosta Vojtěch Salajka (nezařazený) by raději nechal výběr až na novou politickou reprezentaci po podzimních volbách. Vedoucí úředníci mají totiž šestiměsíční zkušební lhůtu a ta by jim končila až po komunálkách. „To jsou důvody, pro které nové výběrové řízení před volbami nemá smysl," podotkl místostarosta. Radní tak prvního dubna potvrdili pověření vést odbor úřednici Sylvě Demjanovič.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky zákon o obcích termín obsazení postu vedoucího odboru nestanoví. Podle metodického doporučení odboru dozoru a kontroly veřejné správy je ale potřeba vypsat výběrové řízení co nejdříve, aby se mohla funkce obsadit neprodleně po uvolnění. „Jmenování vedoucího bez výběrového řízení či jakési dočasné pověření vedením odboru, což je prakticky totéž jako jmenování bez soutěže, nemůžeme doporučit. Takový postup by bylo možné chápat i jako nepřípustné obcházení zákona," píše se v platné metodice ministerstva.

V současnosti je bez vedoucího také odbor rozvoje města. Z jeho vedení odstoupil koncem března předseda místní organizace Ano 2011 Jaroslav Malát. „Můj odchod vůbec nesouvisí s politikou, jen jsem využil nové pracovní příležitosti v soukromém sektoru," sdělil Malát. Zatím je pověřený vedením jeho bývalý kolega Dalibor Novák. „Územní rozvoj budeme řešit na nejbližší řádné radě," uvedla starostka.

Šéf nyní chybí i odboru, který má vzniknout za necelé dva týdny, tedy právnímu. Ten má sloučit nynější městské právníky, kteří spadají pod kancelář starosty, s oddělením přestupků a správních deliktů. Přihlášky mohli zájemci o vedoucí post původně posílat do konce března. Následně pak až do zítřejšího poledne. „Prodloužili jsme termín proto, že se přihlásilo relativně málo uchazečů a také abychom měli větší možnost výběru," vysvětlila Grauová.

Podle bývalého starosty Igora Taptiče (Nezávislí) je neobsazení funkcí vedoucích u investičního a rozvojového odboru pro město velký problém. „Situace je alarmující. Jde o klíčové odbory, a investičním procházejí obrovské peníze. Pokud je v jejich vedení zástup, tak se věci dělají jen provizorně," uvedl Taptič. Zároveň není příznivcem novinky u právníků. „Když máme potíže obsadit klíčové vedoucí a potřebujeme, aby všechno fungovalo, jak má, tak bych v tu chvíli nedělal reorganizace typu nového odboru, jako je právní. I prodloužení výběrového řízení je zvláštní postup," řekl exstarosta.

Kromě toho chybí městskému úřadu už od poloviny loňského října ze zdravotních důvodů tajemnice.