„Tak jsme dopadly, na Silvestra budeme volné. Nemohla jsem poslouchat nesmysly, které nám vykládají. Ani se nám nedívali do očí. Myslím si, že jen čekali, až bude po volbách. Nejdřív nám totiž říkali, že se sem vrátíme do konce roku, poté, že to bude za tři roky a nyní to vypadá, že domov zboří,“ posteskla si po středečním jednání s vedením například zaměstnankyně Eva, která pracovala v S-centru od jeho otevření v roce 2002.

Jihomoravský kraj odpoledne informoval o tom, že se rozloučí s 95 lidmi pracujícími na plný úvazek a jedním na poloviční úvazek. „Výpověď dostanou všichni zaměstnanci, například sociální pracovnice, zdravotní sestry, uklízečky a kuchařky,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.

Podle vyjádření ředitele Václava Polácha i krajské radní pro sociální oblast Jany Leitnerové, je toto vyústění situace mrzí. „Ale nikdo nemohl počítat se živelní pohromou. Musíme postupovat podle zákona. Všichni zaměstnanci po tornádu nadále dostávají plat, ať už vypomáhají v jiných sociálních službách, nebo ne. K tomu jim kraj dá i tříměsíční odstupné a odměny,“ vyjádřila se Leitnerová.

Jak dále uvedl vedoucí krajského odboru sociální věcí Petr Horehleď, Jihomoravský kraj nepřestává hledat jiné alternativy umístění S-centra. „Pokud by se to ještě do konce roku povedlo, vzali bychom část výpovědi zpět,“ upozornil Horehleď s tím, že se kraj snažil oslovit i další organizace na Hodonínsku, Břeclavsku a Kyjovsku, jestli by pracovníky S-centra nezaměstnali. „Někteří působí v pobytovém zařízení, kam byli klienti S-centra náhradně umístěni. O tuto kvalifikovanou profesi je zájem, věřím, že najdou uplatnění,“ myslí si vedoucí odboru.

Ředitel S-centra Václav Polách, který je i novým šéfem Domova na Jarošce, připomněl, že by o klienty mělo být adekvátně postaráno. „Velice oceňuji postoj kraje, že se postaral o zaměstnance a po dobu půl roku je finančně zabezpečuje. Těm, co vypomáhají jinde, hradí plat v plné výši, těm, co zůstali doma, pak jeho adekvátní část,“ uvedl ředitel.

Do konce října se mají krajští radní rozhodnout, co se s budovou stane. „Zda bude opravena, nebo se vybuduje nová, moderní alternativa pobytových sociálních služeb,“ uvedla mluvčí.

V S-centru pečovali do tornáda zhruba o 140 klientů, z toho o většinu ve zvláštním režimu. U klasického domova pro seniory už ředitel podal k datu ke konci roku žádost o zánik registrace. „U služby domov se zvláštním režimem registrace dále běží, ovšem s požadavkem na snížení kapacity na 20 klientů a cca 15 zaměstnanců,“ doplnila Knotková.

Jak uvedl, předseda sociálního a zdravotního výboru Vojtěch Pospíšil, kraj od konce června nepřestává vyjednávat na ministerstvu financí, pro místní rozvoj nebo práce a sociálních věcích o financích na obnovu S-centra. "Nadále intenzivně pokračuje ve vyjednáváních,“ dodal předseda.