„Dnešní akce byla součástí Dnů bez úrazu, které jsou zaměřené na prevenci úrazů hlavně u nejohroženější skupiny, a tou jsou děti. O prázdninách totiž nejsou tak pozorné," vysvětlila podstatu projektu hlavní organizátorka úterní akce a pracovnice hodonínského odboru rozvoje města Ivana Hájková.

Děti druhých a třetích tříd se tentokrát seznamovali se psy. „Nedochází jen k úrazům na silnicích, ale děti mohou potkat i toulavého psa. Tak jim chceme ukázat, jak se k němu mají zachovat a jak mají chápat řeč zvířecího těla," uvedla Hájková.

Městští strážníci dětem přiblížili odchyt toulavých a ztracených psů včetně použítí nástrojů. „Zaměřujeme se především ukázky odchytových prostředků a také děti varujeme, aby zbytečně nehladily toulavá zvířata. Především kvůli vzteklině pak mohou mít zdravotní problémy. I sami děti nám říkaly o svých zkušenostech, že je při hlazení kousl pes," upozornil hodonínský městský policista Josef Běloch.

Jak ošetřit takové kousnutí ukázaly školáčkům pracovnice Státního zdravotního ústavu. Děti také zaujaly ukázky hasičské techniky a zásahové výstroje.

Největší zájem měli příchozí ale jednoznačně o psy a jejich vystoupení. „Nachystali jsme ukázku výcviku psů, a to záchranářského, sportovního a agility. Máme tady amerického stafordšírského teriéra, německého ovčáka, brabantíka a křížence kolie. Děti nejvíce zajímá jejich obratnost, ovladatelnost, jak umí poslouchat, aportovat a překonávat překážky," řekla Jaroslava Hřebíčková z hodonínského Kynologického klu­bu.

Její kolegové ve spolupráci se psy předvedli také to, jak vypadá psí hledání a nalezení ztracené osoby. „Mně se nejvíc líbilo, jak probíhala malá štěňata i velký pes. Jinak to bylo dobré, s pejsky mám dobré zkušenosti. Raději bych byl tady než ve škole, a to každý den," smál se Miloslav Palinek, který má doma hned tři jorkšíry – desetiletého Benoše, sedmiletou Betinku a dvouletou Nelinku.

Psí vystoupení se líbilo i školačkám z Očova Veronice a Vendule. „Nejvíc se nám líbilo, jak se pejskovi házeli talíře a jak další pes hledal tu paní, co šla na houby. S pejsky máme dobré zkušenosti, ale doma nemáme žádného, jen u babičky. Chtěly bychom taky jednoho domů," shodly se spolužačky.

Spokojená odcházela od Duhovky i další školačka, na kterou doma čeká jorkšír Tymík. „Moc se mi líbilo jak pejskové běhali. I ostatní akce byly celé dobré a zajímavé. Raději bych se učila tady," řekla žáčka 2.C ze ZŠ Očov Lucie Hřebačková.

S úsměvem odcházela i její učitelka Alena Míková. „Možná ty dnešní ukázky přivedou děti také na cvičiště. Navíc tady viděli v praxi to, co se učí ve škole. Zopakují si čísla pro tísňová volání, když se něco stane tak ví, kam a komu volat a co mají dělat," dodala pedagožka.