V 15.00 tam totiž otevřou skromnou, ale určitě zajímavou expozici, tentokrát na téma sokolnictví. Své místo najde v jihovýchodní části zahrady v blízkosti pavilonu velkých koček a kromě výra a kalouse představí i káně.

„Bude to technicky nenáročná, ale pohledná, svépomocně vyrobená expozice v podobě jednoduchých stříšek, pod nimiž bude mít každý z ptáků svůj posed. Lidé je mohou pozorovat z bezprostřední blízkosti, nikoli přes mříže či pletivo. Právě v tom bude půvab této naší novinky,“ láká návštěvníky zkušený sokolník a zootechnik hodonínské zoo, Jiří Ingr.

Hodonínská zahrada, která se už léta pyšní pavilonem exotického ptactva a má i dravčinec uzpůsobený k chovu ptáků, chce nyní představit prozatím jednoho dravce se sokolnickou výstrojí a dva již zmíněné druhy sov žijících na území České republiky. „Právě česká fauna je teď hodně podporována z dotačních fondů Ministerstva životního prostředí ČR. Proto s ní i my chceme seznamovat širokou veřejnost. A aby to celé mělo smysl, expozici doplníme vzdělávacími panely a druhovými cedulkami, prostřednictvím nichž se lidé o našich dravcích a sovách dozvědí co nejvíce,“ zdůrazňuje zoolog Jaroslav Hyjánek.

Tato novinka má být teprve začátkem série expozic české fauny Pokud se totiž vedení zoo podaří prosadit snahy o rozšíření areálu, bude možná například i obnova chovu medvědů hnědých, o něž odchodem staré Babety zahrada nedávno přišla.

„Zkusili bychom vytvořit český les a také český rybník, aby lidé věděli, s jakými zvířaty se u nás mohou setkat,“ plánuje ředitel zoo Miroslav Frais.

Sobotní vernisáž sov a dravce, na níž promluví místostarostka města Anna Matějková, nezůstane letos jedinou. V některém z podzimních měsíců se milovníci zvířat dočkají i slavnostního otevření malého pavilonu elegantních plameňáků.

Autorka: Bohuna Mikulicová