Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a provozovatelé výletních míst začínají bilancovat návštěvnost. Ta je ve většině zařízení srovnatelná s loňským rokem. Větší propad návštěvnosti hlásí hodonínská zoologická zahrada.

„Vloni touto dobou jsme měli od začátku roku už přes sedmadevadesát tisíc návštěvníku. Letos přišlo do zoologické zahrady o více než čtrnáct tisíc lidí méně,“ informovala tisková mluvčí zoo Bohuna Mikulicová.

Podle jejího vyjádření může za pokles návštěvnosti především počasí. „Zlom nastal v měsíci dubnu, a to vlivem neustávajících silných dešťů. Později začala tropická vedra, která lákala lidi spíše k vodě, než do zoo,“ řekla Mikulicová. Jak také uvedla, s poklesem návštěvnosti se potýkají i ostatní zoologické zahrady. „Během posledních tří let nám šla návštěvnost nahoru, o to víc nás tato situace mrzí,“ sdělila ještě.

S podobnými problémy se ale potýká i Baťův kanál. „Během povodní nám návštěvnost úplně vypadla. Ztrátu v příjmech nám nevynahradí ani měsíc červenec, v kterém přišlo srovnatelný počet lidí jako v minulém roce,“ informoval ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. Podle jeho vyjádření, výpadek návštěvnosti způsobil ztrátu ve výši asi dvou milionů korun. „Povodňové stavy trvaly na přelomu května a června, kdy na Baťův kanál jezdí školní výlety či firemní zájezdy,“ podotkl Bártek. Jak ale dodal, červencová návštěvnost je optimističtější.

Méně lidí se v červnu přišlo podívat i do milotického zámku. „První letní měsíc pro nás znamenal velký propad v návštěvnosti. V Červenci ale přišlo na obhlídku zámku přes tři a půl tisíce lidí,“ informoval kastelán Evžen Boček . Jak dodal, tento počet je srovnatelný s loňským rokem.

Na loňských červencových číslech se v návštěvnosti pohybuje také větrný mlýn v Kuželově. „Duben, květen a červeny byly slabší. Červenec je srovnatelný s minulým rokem,“ řekla správkyně mlýna Dana Prachařová.

Svůj standart v počtu návštěvníků si celoročně drží také Masarykovo muzeum v Hodoníně. „O prázdninám máme vždy slabší návštěvnost, protože na jaře a na podzim chodí do muzea školy a jezdí různé výlety,“ sdělila za Masarykovo muzeu Hana Sýkorová.

Podobně jsou na tom i mikulčické Valy. „Pořádali jsme akce a soutěže pro děti. V červenci přišlo na Valy okolo tří a půl tisíce lidí,“ informovala Jana Tomčalová. To je podle jejich slov podobný počet jako v minulém roce. „Od dubna až doteď navštívilo památník kolem devět tisíc návštěvníků,“ dodala ještě Tomčalová.

Pro návštěvníky Hodonína je také od poloviny června otevřeno v opravené budově „staré“ radnice na Masarykově náměstí nové regionální centrum.

To už podle vyjádření ředitele Domu kultury Zdeňka Grombiříka navštívilo přes šest set lidí. „Takovou vysokou návštěvnost jsme nečekali,“ svěřil se Grombiřík. Jak dodal, na podzim ještě přibude expozice národopisu a okolních obcí.