"Poprvé o tom bude rozhodovat celá členská základna. Bude záležet na ní, jestli se objeví i protikandidát. Bylo by to zajímavější a trochu by se provětrala strana, protože o personální nominace bývá mimořádný zájem," řekl Škromach.

Sociální demokraté v současnosti dotvářejí nové volební řády, takže stranická volba by se měla uskutečnit začátkem příštího roku. Škromach by rád i po roce 2016 navázal na svoji dosavadní práci v horní komoře, kde byl například spolunavrhovatelem zákona o úpravě některých pravomocí exekutorů ve vztahu k jejich regionálnímu působení. „Mrzí mě ale, že zatím vázne návrh na placení tří dnů nemoci. Doufám, že i to se podaří prosadit," přiblížil další záměr senátor.

Jako kandidáta ho podpoří i okresní předseda ČSSD Jiří Janda. „Bude dobře, když bude obhajovat," podotkl Janda.

Kandidáti 2010
1. Z. Škromach (ČSSD)
2. A. Venhodová (ODS)
3. J. Koliba (KDU-ČSL)
4. M. Milerová (KSČM)
5. R. Ljasovský (TOP+STAN)
6. Z. Matušková (Rozumní)
7. J. Brüch (Věci veřejné)
8. R. Bauer (SPO)

Škromachovi před pěti lety zdárně konkurovala bývalá senátorka Alena Venhodová (ODS). Ta už loni avizovala, že návrat do politiky nechystá. „Desátého října bude ve Strážnici oblastní sněm, na něm by se mohlo nastínit, kdo do toho půjde," uvedl strážnický místostarosta a bývalý poslanec Walter Bartoš.

Také lidovci vymění adepta na senátorský post. „Určitě kandidovat nebudu," sdělil exstarosta Hodonína a současný náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.

Okresní předseda a krajský radní Antonín Tesařík potvrdil, že vlastního kandidáta do voleb postaví. „Rozhodneme o něm na konci měsíce," informoval Tesařík.

Změnu uchazeče pro horní parlamentní komoru chystají také komunisté. Předvolební kampaň si nezopakuje současná hodonínská radní Martina Milerová.

Podle předsedy okresního výboru a místostarosty Hodonína Jána Lahvičky přicházejí v úvahu hodonínský a krajský zastupitel Jan Navrátil nebo poslanec parlamentu Ivo Pojezný z Kyjova. „O všem rozhodne okresní konference na konci tohoto roku," dodal Lahvička.