V pondělí krátce před půlnocí zpozoroval tři medvědí mláďata u silnice mezi Blatnicí pod Svatým Antonínkem a Loukou na Hodonínsku. „Původně jsem si myslel, že jsou to divoká prasata, ale oni to byli medvědi," popsal. Z obav, že poblíž bude i matka medvíďat, šlápl na plyn a z místa odjel. Údajně měl při houbaření medvědy zpozorovat i jeho známý poblíž Radějova.
Zmíněná část regionu se nachází jen kousek od hranic se Slovenskem, kde výskyt těchto zvířat není žádnou výjimkou. Jen od začátku prázdnin evidují tamní úřady nejméně čtyři setkání medvěda s člověkem.
Pracovníci CHKO Bílé Karpaty ale v lokalitě žádné stopy po medvědovi nenalezli.„Výskyt medvědice se třemi mláďaty by byl v tomto období a na konkrétním území zcela raritní událostí. Přesto nic nevylučujeme a oblast i nadále sledujeme. Prosíme každého, kdo najde pobytový znak medvěda, jako je stopa či trus, nebo jej dokonce v krajině zahlédne, aby nás neprodleně kontaktoval,“ vzkázal Tomáš Ernest Vondřejc ze Správy CHKO Bílé Karpaty, pracoviště v Luhačovicích.

Na Hodonínsku medvědy pozorovali roku 2019 v okolí Velké nad Veličkou. Podle odborníků medvěd jihem Moravy jen procházel. „V této oblasti se jedná určitě o migrující zvíře. V databázi evidujeme podobný případ z roku 2005, kdy takto putoval medvěd jižně od Javorníku k Velké ned Veličkou,“ uvedla tehdy Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Žádnou paniku
Co dělat, když člověk na medvěda narazí? „Určitě nefotit a nenatáčet. Důležité je vyhnout se očnímu kontaktu a neutíkat. Sklopit hlavu, případně vzít batoh a dát jej nad sebe, aby člověk vypadal větší a mohutnější. A klidně couvat,“ doporučil před časem Roman Lazar Českého svazu ochránců přírody Carphathia. Organizace se mimo jiné zabývá mapováním výskytu velkých šelem i dalších živočišných druhů v oblasti Beskyd.

Podle odborníků je při procházce lesem vhodné občas třeba ťuknout holí do stromu, aby dal člověk o sobě vědět a medvěda nepřekvapil. „V Tatrách na Slovensku lidé běžné chodí s rolničkami na batozích,“ dodal Lazar.