Šéf tohoto resortu by tak mohl být z Hodonínska znovu po patnácti letech. „Nominaci jsem skutečně obdržela. Nechávám to plně v gesci předsedy našeho poslaneckého klubu a budoucího pana premiéra. Definitivní vyjádření závisí také na tom, jak to dneska dopadne u Pirátů. Zatím nemůžu nic potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla Hubáčková.

Ta má se životním prostředí dlouholeté zkušenosti. Deset let totiž působila na referátu životního prostředí Okresního úřadu v Hodoníně a pak byla až do roku 2014 vedoucí odboru životního prostředí na jihomoravském krajském úřadě. V současnosti je členkou stálé komise Senátu Voda – Sucho a předsedkyní krajské komise pro životní prostředí a zemědělství.

Pokud by se stala ministryní, tak by se zřejmě musela rozloučit se svými funkcemi v samosprávě, a to jak v obecní radě v Ratíškovicích, tak v krajském zastupitelstvu. „Ano, určitý souběh funkcí zákon nepřipouští,“ potvrdila členka horní komory parlamentu, kde jí šestiletý mandát končí za jedenáct měsíců.

Právě post ministra životního prostředí už v minulosti vedl politik z Hodonínska, a dokonce i z KDU-ČSL. Mezi lety 2002 až 2006 zastával post šéfa tohoto resortu rodák z Hodonína Libor Ambrozek, který byl členem vládního kabinetu za vedení sociálnědemokratických premiérů.

Dokonce i samotné Ratíškovice měly zastoupení v české vládě, byť ještě v éře Československa. Až do své smrti před čtyřiceti lety byl ministrem bez portfeje lidovec František Toman.