Vzniká v tamním Muzeu naftového dobývání a geologie. „Infocentrum už můžou zájemci navštívit a dozvědí se o zajímavých místech spojených s těžbou ropy, uhlí, ale třeba také o sirných pramenech či geologických lokalitách,“ pozval Vlastimil Nečas z hodonínského Muzea naftového dobývání, které je svého druhu ve střední Evropě unikátní.

Příchozím pomohou i tematické mapy. Infocentrum bude také místem přednášek a seminářů pro školy a další zájemce o průmyslovou historii nejen Hodonínska. „Právě připravujeme novou vnější expozici a rozšíření technologického parku o takzvaný geopark. Jde o naučný okruh mapující základní typy hornin, které se nacházejí v podloží hraničního regionu,“ upozornila manažerka muzea Pavla Benadová.

Naftařská lákadla• Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně (otevřené denně)
• Infocentrum pro technické památky v Hodoníně (právě vzniká)
• Naučené stezky propojující 30 lokalit s informačními cedulemi (dokončení v 1. polovině roku 2019)


V první polovině příštího roku má být hotový systém naučných stezek, které mapují desítky geologických, technických a naftařských lokalit na Hodonínsku, Kyjovsku, Břeclavsku i blízkém slovenském příhraničí. „Na třiceti z nich budou ukazovníky s informacemi o daném místě, doplněné fotografiemi, infografikou a QR kódem odkazujícím na webové stránky přeshraničního projektu s podrobnostmi o dalších sedmdesáti zajímavých místech,“ nastínila toulky po naftařském příhraničí Benadová.

Evropské peníze na ně muzeum získalo spoluprací se slovenským městem Gbely a hvězdárnou ve Valašském Meziříčí. „Doufáme, že se nám díky tomuto projektu podaří zvýšit atraktivitu našeho regionu, a to nejen pro turisty, kteří stále častěji vyhledávají technické památky, ale také pro místní obyvatele a školní exkurze,“ uvedl ředitel muzea Stanislav Benada.

Podle Zdeňka Šmýda z Turistické asociace Slovácko může nový počin muzea přilákat na jih Moravy hlavně hosty ze vzdálenějších míst. „Ti tady najdou kromě folkloru a vína množství technických památek. Na novince oceňuji hlavně propojenost turisticky zajímavých míst,“ dodal odborník na cestovní ruch.