Loni tak městský úřad v Kyjově, pod který agenda k úsekovému měření v Žarošicích spadá, evidoval na šest a půl tisíc přestupců. To byl podle tajemníka úřadu Filipa Zdražila nejvyšší počet z úseků, které mají na starosti. Druhá nelichotivá příčka patří Bohuslavicím.

Kvůli opakovanému porušování rychlostního limitu je na silnici I/54 v ostrém provozu nový radar. Funguje ve Vlkoši. A i tam se už množí pokuty. Velitel strážníků v Kyjově Lubomír Plachý uvedl, že jde o očekávanou situaci.

„Každé nové úsekové měření generuje na začátku více přestupků,“ řekl ze zkušenosti šéf městské policie Plachý.

Danny Kordula se svou dcerou Danielou v nové televizní show Česko na grilu.
Televizní show Česko na grilu: S Pohlreichem, Dannym a Danielou z Hodonínska

Nejčastěji po radarových zjištěních řeší přestupky v rozmezí naměřené rychlosti mezi šestapadesáti až dvaašedesáti kilometry v hodině. Objevují se však i případy, kdy auta mají na tachometru více než pětašedesát.

Kromě Vlkoše lze zvýšený dozor techniky očekávat i na dalších místech. Trpělivost došla například Strážovicím, kudy denně projede skoro šest tisíc řidičů.

K měření rychlosti brzy přibydou i rychle posílané pokuty řidičům nerespektujícím povolenou padesátku.K měření rychlosti brzy přibydou i rychle posílané pokuty řidičům nerespektujícím povolenou padesátku.Zdroj: Deník/Petr Turek

Dosavadní měřiče sice v minulosti přinutily projíždějící dát nohu z plynu nebo přibrzdit, podle starosty Petra Markuse si však lidé již zvykli a situace se zase zhoršila.

I první březnové pondělí tohoto roku tady bylo k vidění pod kamerami naskakují číslice s rychlostmi pětašedesát, třiasedmdesát či dokonce až jednaosmdesát. Strážovičtí tak ve spolupráci s Kyjovem chystají vše k tomu, aby hazardéři dostávali pokuty.

Hasiči vytahovali auto, které skončilo v rybníku Písečný.
Auto skončilo v rybníku Písečný u Hodonína, do vody museli policejní potápěči

Podobně se připravují také v Archlebově . Po celé délce obce má řidiče hlídat radar. „Je to především kvůli velkému provozu, který chceme usměrnit a zklidnit. A hlavně máme školku u silnice, kolem které pak děti chodí i na procházky. Zvýšený pohyb je i kolem vinařství Spielberg. Řada řidičů to navíc u nás rozpálí, když sjíždí z kopce,“ oznámil archlebovský starosta Miroslav Jarolík důvody pro úsekové měření, které by se mělo dostat do provozu letos na jaře, případně v létě.

Podle něj to někdy vypadá tak, že řidiči, kteří zpomalili kvůli radaru v Žarošicích, se snaží dohnat ztracený čas a zrychlit tam, kde úsekové měření není.

Počty přestupců za rok 2023 na jednotlivých úsecích ve správě Kyjova:

  • Žarošice - cca 6500
  • Bohuslavice u Kyjova - cca 5100
  • Žádovice - cca 3300
  • Mouchnice - cca 300 (v provozu od července 2023)

Zdroj: MěÚ Kyjov