Hýsly získaly oranžovou a duhovou stuhu, Zlatou cihlu si odvezly Ždánice a s diplomem či mimořádným oceněním se vrátily i Násedlovice a Petrov.

„Loni jsme vyhráli zelenou stuhu, před pár lety modrou. Je to odměna za naši práci. Ještě nám chybí ta zlatá, ale o tu už se asi ucházet nebudeme,“ řekl starosta Hýsel Tibor Skalka s tím, že podle něj je dobré v nejlepším přestat.

Oranžovou stuhu dostala obec za spolupráci se zemědělskými podniky. „Spolupracujeme se třemi zemědělci například při výsadbě a pěstování plodin, díky kterým se nám daří řešit zároveň i protipovodňová opatření. Také jsme začali vysazovat traviny kvůli motýlům a jiným živočichům. Jedno vinařské družstvo se k nám přidalo a louky jsme tak společně rozšířili,“ odůvodňuje si Skalka zisk oranžové stuhy. Podle něj totiž hospodaření není jen o šetrnosti, ale i o ekologii. Cenu naděje pro živý venkov, takzvanou duhovou stuhu, pak dostala vesnice za nejvyšší počet spolků na jednoho obyvatele. V Hýslech totiž žije bez jednoho čtyři sta obyvatel a funguje tam šestnáct různých spolků a zájmových sdružení.

Diplom za vzorné vedení kroniky udělila letos krajská komise soutěže Vesnice roku obci Želetice. Tam píšou kroniku od roku 1923. „Od roku 2000 ji vede moje manželka Irena. Předtím psala kroniku její matka. Ocenění je pro mne velkým a milým překvapením,“ uvedl želetický starosta Pavel Planeta. Ten doplnil, že do kroniky jeho žena dává bohatou dokumentaci ze všech akcí v roce.

Za obnovu božích muk a kapličky se ocenění Zlatá cihla dostalo i Ždánicím. Barokní kaplička Panny Marie tam stojí od roku 1749. „Je to ocenění naší práce a možná i odvahy, že jsme se do toho pustili. Sakrální památek si hodně vážíme, snažíme se o ně starat a mít je pěkné,“ svěřila se starostka Ždánic Iva Stafová. Obě památky ve městě opravovali postupně asi čtyři roky. „Chtěli jsme zachovat jejich historický ráz, k čemuž pomohl i náš kronikář,“ dodala Stafová.

Mimořádné ocenění za příkladnou infrastrukturu pak putovalo do Petrova. Za uplatňování principů zdravé výživy v mateřské škole si pak stejné ocenění odnesly ještě Násedlovice.

JANA RYBOVÁ
PETR TUREK