Pod vedením sbormistra Josefa Ilčíka si z Itálie přivezl třetí a čtvrtou cenu.

Hodonínští zpěváci soutěžili přitom jak v kategorii smíšených, tak komorních sborů.

Komorní sbor skončil nakonec čtvrtý a sbor smíšený si přivezl domů třetí místo.

„Pěveckých soutěží je spousta. My jsme hledali takovou, která by se hodila pro smíšený sbor, ať už pro ten velký počet lidí, či podle úrovně sboru,“ uvedl sbormistr Josef Ilčík.

Nakonec padla podle něho volba na vyhlášený festival v Rimini. „Tento festival je na velmi slušné úrovni. Účastní se ho sbory z celého světa. Letos přijely soutěžící až Kanady, Venezuely, Maďarska, Polska, Ruska i Slovenska,“ řekl Ilčík.

Aby se do Itálie mohli podívat, museli nejprve projít prvním kolem soutěže.

V něm porota hodnotila zaslanou nahrávku.

V dalším kole pak sbor zazpíval jak skladby, které si vybral, tak i povinný repertoár. V posledním, užším kole, se už soutěžilo o tři finančně ohodnocené ceny.

„Na soutěže jezdíme každoročně, i když to dosud byly spíše soutěže u nás. Loni jsme byli například v Olomouci,“ zavzpomínal sbormistr.

Pro něj osobně i členy sboru je to nejen zpestření života, ale také motivace, která sbor posouvá dál. „Atmosféra byla naprosto úžasná. Všech patnáct sborů si také zazpívalo na mši v gotické katedrále v Rimini,“ vzpomíná jedna z členek sboru Lenka Dobešová z Dubňan, která si domů přivezla spoustu nezapomenutelných zážitků.

Program, který hodonínští zpěváci v katedrále v italském městě prezentovali, mohli slyšet těsně před odjezdem také návštěvníci posledního Hudebního čtvrtku.

Právě v jeho rámci připravili hodonínští zpěváci netradičně veřejnou generální zkoušku v sále Evropa Masarykova muzea v Hodoníně.

Záběr nastudovaných autorů byl skutečně široký.

Od barokního Klaudia Monteverdiho, přes Moravské dvojzpěvy od Dvořáka v Janáčkově úpravě až po současné skladatele.