Ani čtení emotivně laděného prohlášení, ani starostův poslední pokus o svou záchranu – návrh na tajné hlasování o jeho odvolání – nepomohly Luboru Šimečkovi ustát složitou situaci. Zastupitelé Hodonína už jej v čele města nechtějí. Odhlasovali to veřejně na pondělní schůzi zastupitelstva v prvním bodu programu. Poté osmnácti hlasy delegovali do čela radnice dosavadní místostarostku za ODS Milanu Grauovou. Ta se také ihned poté ujala řízení schůze. Uprázdněný post místostostarosty po Grauové obsadí na měsíce zbývající do komunálních voleb neuvolněný zastupitel, rovněž za ODS, Jan Králík.

„Jdu do toho ne právě s dobrým pocitem. Situace je vyhrocená a myslím, že to teď bude hodně o hledání dohod,“ řekla krátce po svém zvolení nová a historicky vůbec první žena–starostka na hodonínské radnici Milana Grauová.

Atmosféra mezi občany i zaměstnanci úřadu není v současné chvíli podle ní dobrá. „Teď bude potřeba ji rychle uklidnit, aby se dalo pracovat a dojít k nějakým výsledkům,“ uvedla Grauová.

close zoom_in Podle ní teď každé maličkosti, i ty, které tak nevypadají, mohou být pro město důležité. „A také každý krok, který městu pomůže, může být významný,“ dodala.

Jak ještě nově zvolená starostka poznamenala, přestože byla situace vyhrocená a hlasování mohlo být ze strany některých zastupitelů emotivní, přesto doufá, že do budoucna najdou potřebnou shodu.

Po dlouhém váhání přijal zřejmě nominaci na místostarostu Hodonína psycholog Jan Králík. Ten, po svém zvolení sedmnácti hlasy z devětadvaceti, řekl, že nemá jiné ambice, než pomoci udržet funkčnost koalice a podílet se svou měrou podle svých možností na řešení jednotlivých problémů, které do voleb ještě před koalicí vyvstanou.

„Zároveň se budu snažit, aby to neublížilo mé práci v Psychocentru. Chci být tam, kde mě bude potřeba,“ uvedl nový místostarosta.

O potřebě postu třetího místostarosty pochybuje například opoziční zastupitel Vítězslav Krabička. Jeho návrh, aby měl Hodonín odteď místostarosty pouze dva a ušetřil tím nemalé finanční prostředky, ale u zastupitelů neprošel.

Spolu se svým dalším kolegou ze Strany zelených Zdeňkem Grombiříkem se ale zdrželi hlasování při samotném odvolávání šéfa radnice.

Nikdo z nás není čistý a neúplatný

„Doteď jsem neslyšel konkrétně, v čem vlastně spatřujete chybu, či vinu Lubora Šimečka? Odstřelit člověka je snadné a nikdo z nás není čistý a neúplatný,“ soudí Krabička.

Odstupující starosta samotný se krátce po svém odvolání vyjádřil, že se bude o nějaký post ve vedení města a v zastupitelstvu určitě ucházet i v blížících se komunálních volbách.

„Obrací se na mě totiž velké množství lidí, abych vydržel. Jsem tím mile překvapen, protože po prvních reakcích na onu kompromitující nahrávku jsem myslel, že to bude problém,“ řekl čerstvě odvolaný starosta Šimeček.