„Letos je to lepší než loni. Piji víno přívlastkové, burčák mám totiž svůj," pousmál se Stanislav z Hodonína. Spokojený byl i další domácí návštěvník. „Na hody jsem tady nebyl, tak jsem vyrazil dnes a vypadá to dobře," řekl další z hostů Svátku vína.

Ty bavila Cimbálová muzika Demižón ze Strážnice, Hodonínské mažoretky, folklorní soubor Dubina, dětský folklorní soubor Poupata a Duběnka, ženský soubor Drmolice z Polešovic, hudební spolek Ponožky pana Semtamťuka z Prahy a folklorní súbor Kopaničiar z Myjavy. „Jsem v Hodoníně poprvé. Líbí se nám tady, je to pěkné město. Víno jsem ještě nestihl ochutnat, ale po vystoupení určitě okoštujeme. Možná někteří už i okoštovali," zasmál se Roman Tallo z myjavského Kopaničiaru. Kopančiarský soubor funguje už sedmapadesát let.

Spokojený byl i ředitel pořádajícího hodonínského Domu kultury Marcel Řimák. „Veškeré akce, které se konají na náměstí před radnicí, zatím nezklamaly. Hojná účast hovoří hodně o tom, že lidé jsou naučení sem chodit a rádi opět přijdou. Je to výzva pro dům kultury, aby opravdu dělal hodnotné kulturní programy a lidi nás pak neukamenovali," řekl ředitel hodonínského Domu kultury.

Ten letos oproti loňskému ročníku vsadil na tradiční folklór. „Tradice by se měly dodržovat. I když jsem zastáncem alternativních směrů, tak se musí velice pečlivě zvažovat, kam je prosadit. A prosadit nějakou alternativu na Svátek vína není zrovna uvážené rozhodnutí. Je to pak zahrávání si s trpělivostí lidí. Když chtějí ochutnat pohárek vína, tak chtějí slyšet folklór," vysvětlil Řimák.

Letošní Svátek vína se v Hodoníně oproti loňsku konal o týden dřív. Loni tak například kolidoval se strážnickým vinobraním. „Chasa zjistila, kdy jsou v okolí svátky, proto jsme se posunuli o týden dopředu. Teď se křížíme s Mikulovem, což je ale daleko a neohrožuje nás. V Hodoníně se svátek neváže k žádnému patronu, takže jsem udělali ústupek a hojná účast hovoří o tom, že zvolený termín byl vhodný," dodal šéf domu kultury.