„Vždycky na nich sleduji aktuální stav, jestli přišli nějací noví psi, nebo tam naopak někteří už nejsou. Informace o karanténě mě zarazila a překazila mi plány na odpoledne. Samozřejmě ale chápu, že v nastalé situaci není venčení možné," řekl Komrska.

Útulek ke krajnímu opatření přistoupil kvůli psincovému kašli. „Bohužel se dostal i k našim pejskům. Samozřejmě nechceme, aby se nákaza šířila. Je potřeba, aby psi byli v pořádku, proto jsme přistoupili k tomuto omezení. Nejdříve se týkalo jen venčení, ale následně jsme museli zavřít celý útulek. Kašel se totiž šířil dál," vysvětlila zooložka hodonínské zoologické zahrady, pod kterou útulek spadá, Lenka Pacíková.

Podle ní se svěřencům daří už lépe. Následující víkend by tak útulek mohl být opět otevřený. Pouze však pro zájemce o adopci. „Jestli skutečně otevřeme, záleží na aktuální situaci. V okolí nemoc stále řádí a neradi bychom ji měli zpátky. Venčení tak ještě nejspíš nebude možné. Budeme se řídit doporučením zvěrolékařky," řekla Pacíková.

Hrozí zápal

Pokud bude mít někdo zájem o jednoho z tamních chovanců, může si pro něj přijít. „Psincový kašel sice není vážné onemocnění, ale je nepříjemný. Každý pes mu odolává jinak. Největší problémy bývají buď u štěňat nebo u starších psů, kteří jej špatně snáší," řekla Pacíková.

O zvířata v útulku se stará veterinářka Kateřina Jedličková. Podle ní nemoc trápí psy nejen v Hodoníně, ale i v okolních obcích. Nejlepší prevencí je přitom očkování. „Můžeme použít také léky na tlumení kašle a při těžkém průběhu antibiotika. V krajních případech je možné, že onemocnění přejde až do zápalu plic," sdělila veterinární lékařka s tím, že i mírná zima napomohla k šíření infekce.

Ta se roznáší poměrně rychle, a to nejen přímým kontaktem. Stačí, když venku pes očichává místo, které před ním nakažený jedinec označkoval. „Doporučuji proto lidem chodit teď se psy ven co nejméně. Sníží tak riziko nákazy," poradila Jedličková.