„Vážím si této důvěry, zároveň mě ale zavazuje,“ zněla první slova nového hodonínského starosty. Jeho zástupci na radnici se stali lidovec Ladislav Ambrozek a Igor Taptič za Nezávislé. Ten je zároveň statutárním zástupcem starosty. Pro Ambrozka hlasovalo jednadvacet zastupitelů a pro Taptiče o jednoho méně.

Bez emocí se obešla také volba členů městské rady. Podle předpokladů se novými radními stali za sociální demokracii Jiří Mráka, Jiří Janda a Roman Sedlačík, za Nezávislé Igor Taptič, Milan Třeštík a Eva Dřímalová. Po jednom křesle v radě získali i další tři koaliční partneři sociálních demokratů a Nezávislých. Za lidovce tak v radě usedne Ladislav Ambrozek, za Změnu Jiří Kubrický a za TOP 09 Petr Srnec.

Také komunisté navrhli do rady své zástupce, a to i přesto, že nefigurují v radniční koalici. „Do rady navrhuji Jána Lahvičku a Jiřího Pěnčíka. Nejsme sice součástí koalice, ale slíbili jsme to voličům,“ argumentovala zastupitelka za KSČM Martina Milerová. Komunisté však nedostali dost hlasů, a tak v městské radě nezasednou.

Debata? Na začátku

Své členy do městské rady naopak nenavrhli občanští demokraté. Podle vyjádření Aleny Venhodové budou zastupitelé za tuto stranu plnit funkci konstruktivní opozice. „Naše strana není v dohodnuté koalici, proto jsme se rozhodli, že do vedení města ani rady nenavrhneme své lidi,“ sdělila Venhodová.

Zádrhel v jednání zastupitelstva nenastal paradoxně přímo během volby jednotlivých členů vedení, ale hned na začátku zasedání zastupitelstva. Námitku na nový volební a jednací řád vznesl zastupitel za komunisty Jan Navrátil. „Jsem přesvědčen, že tuto normu bychom neměli teď schvalovat. Omezuje krajské zastupitele a také zasahuje do možnosti vystupování občanů během zasedání zastupitelstva,“ řekl Navrátil

K jeho námitce se připojil také sociální demokrat Jiří Janda a navrhl z programu stáhnout ty body, jejichž obsahem bylo schválení volebního a jednacího řádu. Pro tuto možnost zvedlo ruku všech jednatřicet zastupitelů. Volba se tak uskutečnila podle původního volebního řádu.

Neshoda také panovala mezi způsobem volby. Lidovec Jiří Koliba navrhl, aby volba členů vedení města proběhu aklamací tedy veřejně . Protinávrh ale vznesla občanská demokratka Alena Venhodová. „Navrhuji, aby jsme hlasovali tajně. Je to demokratický způsob volby,“ zdůvodnila. Nakonec zvítězila veřejná volba, pro kterou zvedlo ruku dvacet zastupitelů.

Rozhovor s Jiřím Mrákou ve čtvrtečním vydání Hodonínského deníku