„Pokud je člověk třeba na vozíčku, tak se do klubovny nedostane. Problémy mají také ti, kteří špatně chodí. Když hrají venku pétanque a chtějí si odskočit, tak musí oběhnout školu a vyběhnout do prvního patra, což je v tomto případě nepříjemné," přiblížil obtíže některých kolegů předseda hodonínské organizace Svazu důchodců ČR Ladislav Polášek.

Výměna klubu pro seniory dokonce skončila na osmém místě mezi prioritami letošního prvního setkání hodonínského Veřejného fóra. Podle předsedy spolku ale výměna není až tak naléhavá. „Navíc to vypadá, že by na tři nebo čtyři velké akce neměl být problém dohodnout se na propůjčení školní jídelny. Zatím to řešíme," řekl předseda.

Ten už také jednal o problematice s posledními starosty Hodonína. „Nevýhodou je, že se jen těžce hledá vyhovující prostředí. V listopadu budu se členy svazu besedovat a chci to s nimi probrat," uvedla hodonínská starostka Milana Grauová.

Ve stávající klubovně jsou důchodci z Hodonína a okolí více než tři roky. Kolem sídlí ještě několik dalších spolků, například diabetici, myslivci, vojáci a zpěváci. Podle prezidenta důchodcovské organizace by byl ideálním, i když drahým řešením výtah. „Na schodišti je pro něj dokonce místo. Co se týká konstrukcí uvnitř budovy, tak by nemělo jít o nějaký vážný problém. Včetně stavební úpravy by prý stál kolem milionu korun. Pochybuji, že by město mělo zájem takovou částku vrážet do důchodců. Má asi dost jiných starostí," myslí si Polášek.

Finanční náročnost této varianty potvrdila i starostka. „Výtah je poměrně náročná investice. Důležité je také to, jestli je tam pro něj prostor," dodala Grauová s tím, že náklady se mohou pohybovat mezi jedním až dvěma miliony korun.

Podle šéfa důchodcovského spolku pravidelné akce navštěvuje více než dvacet členů, některé významnější pak i sto padesát. „Na členskou schůzi, kde je nás kolem sto šedesáti, se těžko vměstnáme do Rozmarýnku," poznamenal předseda.

Nejstarší členové hodonínské organizace mají i přes devadesát let. A nejsou činní jen v Hodoníně, ale také na jejich výjezdech, například v Luhačovicích nebo na Slovensku.