„Chceme touto akcí představit náš klub, v němž jsou příznivci anime a mangy. Postupně jsme se začali zabývat o Japonsko víc, o jeho kultura a máme jej rádi,“ řekl za pořadatele Robert Nesvadba. Ten sám představil anime, což ale není jen klasický kreslený film.

„U nás si hned představíme pohádku. V Japonsku ale vznikají animované seriózní filmy, s hlubokomyslnými příběhy, které nás oslovují,“ upozornil hodonínský milovník Japonska. Návštěvníky akce mimořádně zajímala hra mah-jong.

„Je to stará čínská hra, která podle legend vznikla již v době, kdy ji hrál Konfucius. První písemné zmínky jsou ale až z roku 1880. Pravdě podobně je to způsobené tím, že ji prostý lid nesměl hrát, jelikož bylo určená jen pro císařský dvůr. Postupně se tato hra zpopularizovala a v roce 1909 se dostala do Japonska,“ představil mah-jong předseda jeho brněnského klubu a japanista Vojtěch Trmal. Podle hracích kamenů se může zdát, že se podobá dominu, ale její pravidla jsou podobné spíše karetnímu jokerovi či kanastě. Navazující výstava japonské kultury je k vidění ve vestibulu knihovny až do čtvrtka dvaadvacátého března ve vestibulu knihovny.