To je o pětadvacet milionů korun méně, než navrhovali na letošek před pandemií. „Není to reálný rozpočet. Je to jen zbožné přání toho, jaký bychom jej chtěli mít. Očekávám značné ekonomické dopady, které se projeví v tom, co nám stát určí z daní. Navíc se v našem rozpočtu neodráží vliv zrušení superhrubé mzdy,“ upozornil lídr opoziční Změny Vítězslav Krabička.

Důvodů nastínil vedoucí ekonomického odboru Marián Maňák několik. „Věříme ve zdravý rozum většiny zákonodárců,“ uvedl mimo jiné vedoucí odboru. Jenže poslanci měli na stole už jen to, jestli bude daň z příjmů po zrušení superhrubé mzdy patnácti nebo devatenácti procentní.

„Nyní počítáme se střední variantou dopadů a se snížením příjmů zhruba o patnáct milionů korun. Zato letos budeme mít vyšší příjmy, než jsme očekávali,“ reagoval garant rozpočtu a lidovecký místostarosta Ladislav Ambrozek s tím, že ve hře zůstává i státní kompenzace propadů příjmů obcí. „Navíc zapracováváme do financování dvacet milionů z portfolia, což je naše zlaté vejce, na které se dvacet let nesáhlo,“ doplnil Ambrozek.

Nejnákladnější investiční akce z rozpočtu města Hodonína na rok 2021

Opravy ulic Dukelských hrdinů a Měšťanská (50,5 mil. korun)

Rekonstrukce bytového domu Pastelky (20 mil. korun)

Kanalizace Výhon – Očov (19,5 milionu korun)

Lávka přes silnici I/55 u zoo (17 milionů korun)

Dokončení modernizace kina Svět (15 milionů korun)

Zahájení domu přírody (10 milionů korun)

Ze zhruba 280 milionového investičního balíků, se ale podle něj většina projektů do návrhu rozpočtu 2021 dostala. Chybí tam ale třeba oprava světelné křižovatky Brněnské a Žižkovy ulice či větší rozsah oprav hřbitovních zdí.

Naopak vedení radnice počítá s pokračováním oprav ulice Dukelských hrdinů, rekonstrukcí Měšťanské v centru, dvaceti miliony na obnovu bytového komplexu Pastelky či s lávkou přes silnici I/55. „Dlouhodobě kritizujeme především dočasnost lávky, a navrhujeme využití nedalekého podchodu. Navíc bychom přivítali větší tlak na výstavbu kruháče na křižovatce smrti i s možnou finanční spoluúčastí města,“ upozornil Krabička.

Liboru Malovanému chybí v návrhu rozpočtu peníze na opravy ve Velkých kasárnách. „Zastupitele jsem už upozorňoval na to, že tam žijí stovky lidí, kteří mají v okolí domů cesty v dezolátním stavu,“ uvedl členem kontrolního výboru, který kandidoval v krajských volbách za Levici.

Bývalý místostarosta a zastupitel za opoziční Sdružení nestraníků pro Hodonín Jiří Janda si posteskl nad tím, že současná koalice nemá zájem o jednání. „Pro podporu rozpočtu má potřebných svých šestnáct hlasů. Tak nás pozvou na seminář k rozpočtu, který už je ale schválený radou, takže jej už v tuto dobu ani nemůžeme ovlivnit,“ dodal Janda.

Na to ale následně reagoval místostarosta Ambrozek tím, že úvodní seminář pro zastupitele k přípravě rozpočtu se uskutečnil v první polovině října. Následně se mohly jednotlivé zastupitelské kluby vyjádřit k prioritám v investicích s dodržením limitu ve výši dvě stě milionů korun. "V uvedeném termínu 25.října zaslaly své priority kluby Hnutí Pro Hodonín, Pozitivně pro Hodonín, Svobodní a Piráti a KSČM," doplnil místostarosta.