O pět lidí užší je tým zaměstnanců domu kultury. Propustila je nová ředitelka Lucie Hostačná na základě výsledků finanční a personální kontroly. Za odcházející zaměstnance nikoho nepřijme. Práci přerozdělí mezi pracovníky domu kultury, kteří na svých pozicích zůstávají.

„Kontrolu mně doporučil provést místostarosta Jaromír Hýbner. Z výsledku auditu vyplynulo, že v domě kultury pracuje více lidí, než je nutné. Proto jsem propustila pět pracovníků, protože někteří už přesluhují v důchodu,“ řekla Hostačná. Jak dodala, vzala si příklad z kyjovského domu kultury. „Někteří lidé tam spolupracují na základě dohody o provedení pracovní činnosti. Například naší výtvarnici, která je už v důchodovém věku, jsem tak nabídla, aby pro dům kultury pracovala externě,“ přiblížila Hostačná. Ta chce ušetřené peníze z výplat propuštěných zaměstnanců přesunout na program. Podle ní je totiž velmi důležitý.

Jak Hostačná také uvedla, auditor provádějící kontrolu se podivoval nad celým chodem hodonínského kulturního domu. „Lidi tam tváří, jak strašně moc pracují a jsou vytížení, přitom tady vůbec nefunguje kreativní tým. Možná to není jejich chyba, ale je to způsobeno minulými léty,“ neuměla si to vysvětlit Hostačná. Ta také tvrdí, že pracovní příležitost v kulturním domě by měli dostat především mladí lidé.

Mezi pěticí propuštěných je i třiačtyřicetiletý Radek Pospíšil. Ten pracoval v domě kultury jako vedoucí provozního oddělení devět let. Společně s ním musel odejít i jeho šestadvacetiletý kolega. „Personální audit byl už od začátku zaměřený na sedm lidí. Byl jen zástěrkou,“ myslí si Pospíšil. Tomu také vadilo, že Hostačná po provedení personálního auditu chtěla po zaměstnancích vypsat jejich náplň práce. „To jsem jí odmítl. Přece auditor musí znát, co konkrétní člověk ve firmě dělá, aby mohl prohlásit, že je někdo nadbytečný,“ podivoval se Pospíšil. Podle něj mohou zaměstnanci práci stíhat, ale v případě odbourání části úředničiny. Bývalý ředitel hodonínského domu kultury Zdeněk Grombiřík tvrdí, že za jeho šéfování kreativní tým fungoval. „Bez něj nelze v takové organizaci ani existovat,“ ohradil se proti tvrzení současné ředitelky.

Jak pro Hodonínský deník Rovnost řekl radní za Změnu a garant domu kultury Vítězslav Krabička, městská rada na svém posledním zasedání vyslovila nespokojenost s prací Hostačné. „Výsledky auditu nám předložila v jeden den a hned následující den propouštěla lidi. To mě dost naštvalo,“ uvedl Krabička. Městská rada tak podle něj ředitelce domu kultury doporučila, aby výpovědi stáhla. „Neví, co bude dál. Jak zabezpečí bez těchto lidé chod domu kultury,“ nechápe kroky ředitelky Krabička a dodal, že se radním nelíbil ani audit, jenž byl zaměřený na určité lidi.

Hostačná ale jeho slova nechápe. Podle ní totiž na předešlém jednání odsouhlasili městští radní včetně Krabičky výsledek auditu a uznali, že v domě kultury je nadbytečný počet zaměstnanců. Krabička tak podle slov Hostačné dělá jen zbytečné peklo.