Je to veřejný a nevybíravý nátlak na zastupitele před jejich rozhodováním o změně územního plánu na Pánově. Tak vnímají místostarostky Hodonína Zuzana Domesová, Milana Grauová i Anna Matějková nedávno zveřejněný rozhovor se starostou Luborem Šimečkem. První muž radnice v něm hovoří jako o hotové věci o tom, že až polovina bonusů z budoucího provozu největší sluneční elektrárny ve střední Evropě, tedy osm milionů korun ročně, půjde na příštích pětadvacet let do místního hokejového klubu.

„To je jasný střet zájmů,“ domnívá se místostarostka Zuzana Domesová. Šimeček je totiž dlouholetým předsedou SHK Hodonín. Místostarostky tvrdě kritizují i fakt, že starosta jedná s budoucím investorem na vlastní pěst za jejich zády.

„Tuto soukromou iniciativu pana starosty považujeme za neseriózní,“ zdůraznila první místostarostka Hodonína Zuzana Domesová. Ona sama jej prý několikrát bezúspěšně vyzvala, aby se jako zodpovědný politik své funkce ve vedení klubu vzdal. Teď chce prý Šimeček šikovně využít tlaku sportovní veřejnosti na zastupitele, kteří nejsou ještě rozhodnutí pro elektrárnu za miliardy korun hlasovat.

„Není pravdou, že jsme s eEnergy už podepsali smlouvu o tom, že polovina peněz půjde do hokeje. Šlo pouze o neformální jednání mezi mnou a předsedou představenstva firmy panem Shenarem,“ dementoval některá vyjádření nejmenovaného týdeníku hodonínský starosta. Ve Smlouvě o smlouvě budoucí, kterou vítěz obrovské veřejné zakázky už podepsal s Městem Hodonín, není totiž o konkrétním účelu bonusů od budoucího investora ani zmínka.

„Je jasně dané jen to, že s polovinou daru investora bude město nakládat dle svého rozhodnutí. Tu druhou vynaloží na podporu nájemcem doporučených kulturních a společenských aktivit,“ citovala Zuzana Domesová z už podepsaného dokumentu. O tom, že je pan starosta předsedou hokejového klubu v Hodoníně, neměl prý při neformálním jednání mezi čtyřma očima Martin Shenar nejmenší tušení.

„Mohu ujistit, že pan starosta na nás nijak netlačil. Sponzoring hokeje a jezdeckého klubu spojeného údajně s Šimečkem nebyl jednou z podmínek, abychom vyhráli konkurz,“ odpověděl na další sporný bod v kauze výstavby elektrárny jednatel pražské firmy.

Jak vyplynulo z jeho odpovědí, ta skutečně sídlí v budově hodonínského jezdeckého klubu. Podle starosty si ji ale odkoupila na vlastní žádost v době, kdy už on jeho členem půl roku nebyl.

„Chci zdůraznit, že tímto projektem nesleduji vlastní zájmy a nijak jsem se díky němu neobohatil. Nevlastním žádná drahá auta, domy ani pozemky,“ ostře protestoval proti nařčením i ze strany zastupitelů starosta Hodonína. Podle něj se soutěž uskutečnila naprosto standardním způsobem.

„Vnímám to jako šanci města získat slušný balík peněz. Chtěl jsem pomoci neziskovému sektoru,“ vysvětlil pozadí svých aktivit Šimeček.

„Je politováníhodné, že pan starosta vnímá a podporuje pouze dva druhy sportu, a to hokej a jezdecký klub, které jsou spojeny s jeho jménem. Máme tu i jiné sporty, také oblast sociální a kulturní, které také patří do neziskového sektoru,“ zareagovaly na to kromě Zuzany Domesové také místostarostky Milana Grauová a Anna Matějková. Znepokojivý je podle nich také záměr firmy nabídnout elektrárnu po jejím postavení dál k prodeji.

„Ve smlouvě ale stojí, že nájemce nemůže bez předchozího písemného souhlasu pronajímatele přenechat pozemky třetí osobě,“ podivila se i této novince Zuzana Domesová.

Na otázku, zda podnik opravdu vyjednává s firmami o možném budoucím odprodeji fotovoltaické elektrárny v řádu miliard korun, odpověděl její jednatel přímo.

„Mohu to potvrdit. Jednáme s ČEZem i dalšími společnostmi, které mají o tento projekt zájem,“ netají se s plánovaným prodejem zástupce firmy.

Martin Shenar zdůvodnil svou odpověď tím, že jejich společnost elektrárny pouze staví, ale neprovozuje je. „Ve Smlouvě o smlouvě budoucí s Městem Hodonín stojí, že si pronajímáme pozemek. S elektrárnou si pak můžeme dělat, co chceme,“ upozornil ještě zástupce budoucího investora v areálu bývalého vojenského cvičiště na Pánově.