Důvodem je nařízení ministerstva financí i rostoucí náklady. „Ministerstvo změnilo povinné částky za tuto službu, náklady na ni navíc v Hodoníně za posledních sedm let vzrostly o sedm a půl milionu korun," řekl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek. Například loni dali Hodonínští do popelnic o šest set tun komunálního odpadu více než rok předtím. Počet obyvatel města přitom stále klesá.

Městský rozpočet podle místostarosty dlouhodobě doplácí na ty, kteří odpad netřídí. „Přestože máme hustou síť kontejnerů, spousta lidí stále vyhazuje papír, sklo a plasty do popelnic," uvedl Ambrozek, který dodal, že třeba množství vytříděných plastů klesá. Svoz a likvidace odpadu na mutěnické skládce stála loni sedmnáct a půl milionu korun. „Město z částky uhradilo necelých sedm milionů, zbytek zaplatili poplatníci," řekl vedoucí odboru ekonomiky a financí Marián Maňák. Příští rok mají obyvatelé přispět na náklady dalším milionem a šesti sty tisíci korunami.

Problémem jsou i dlužníci. „Z dosud nesplacených dluhů za minulých deset let dohromady lidé dluží městu pět milionů korun," informoval Maňák. Loni radnici nezaplatilo asi pět procent místních. Vymáhání peněz je však složité. „Většinou jde o chronické neplatiče, kteří dluží i dalším lidem či institucím," dodal Maňák.

Pro seniory starší pětašedesáti let zůstane poplatek na stávajících tři sta korunách ročně. Novinkou jsou úlevy pro vysokoškoláky studující alespoň padesát kilometrů od města, kteří za rok zaplatí čtyři sta osmdesát korun. Méně zaplatí i rodiče dětí mladších deseti let. „Rodina s dvěma a více malými dětmi si tak polepší. Je to další krok, kterým chceme podpořit mladé rodiny," vysvětlil Ambrozek.

Stejně od ledna za odvoz odpadu zaplatí třeba rodina Bohdany Křepinské. Spolu s přítelem a synem je bude stát patnáct set. „Poctivě třídíme a máme i kompostér. Do popelnice tedy hodíme jen máloco," uvedla Křepinská. Pokračovat v tom chce dále, přestože jí vadí nulové zvýhodnění její snahy. „Netřídíme samozřejmě kvůli penězům, ale z přesvědčení, že je to správné. Současný systém stejně vysokých poplatků nezávislých na množství odpadu v popelnici však není spravedlivý," myslí si Křepinská.

S tím souhlasí i místostarosta Ambrozek. „Platba podle počtu vyvezených popelnic pro každou domácnost není možná. Může fungovat na malých vesnicích, ale ve městě s činžovními domy to bohužel nejde uskutečnit," vysvětlil.

Výhodné pro městskou pokladnu je svážení bioodpadu. „Za tunu odběrateli zaplatíme tři sta padesát korun, zatímco v případě komunálního odpadu platíme za stejné množství tisícovku," popsal místostarosta. Řešení vidí v mladých lidech. „Pro ně je třídění odpadu přirozené, berou to jako životní styl. Doufám, že díky nim se problém v budoucnu zlepší," uzavřel Ambrozek.

Čtyřiadvacet korun připlatí od nového roku také Veselští. „Spočítali jsme očekávané náklady a vydělili je počtem obyvatel. Poplatek tak bude pět set čtyři korun," informovala referentka Andrea Jarošová. V dalších městech, Strážnici a Kyjově, budou o případných změnách jednat zastupitelstva v prosinci. Strážnické letos svoz odpadu vyšel na čtyři sta dvacet korun, obyvatelé Kyjova stál o dvacetikoru­nu více.

PETR GAL