„Po přistání na Atatürkově letišti v Istanbulu nás čekala cesta autobusem do asijského města Zonguldaku průmyslového centra černomořského regionu, v jehož okolí se těží černé uhlí a které ač leží u moře, je zahaleno do dusivého uhelného dýmu," informovala koordinátorka projektu, který je financovaný z unijního programu Erasmus+, Kateřina Kouřilová.

Tam se žáci dostali po zajímavé až dramatické osmihodinové cestě autobusem kolem půlnoci. Poté se začali ubytovávat u hostitelů. „Ráno nám studenti nadšeně sdělovali první zážitky z tureckých rodin, které i přes pokročilou hodinu měly připravené bohaté občerstvení. Ač rodiče neuměli kromě turečtiny žádný světový jazyk, chovali se velmi mile a jazykovou bariéru překonali řečí těla," připomněla hodonínská učitelka němčiny a dějepisu.Týdnem v jiném světě strávili studenti hodonínské Obchodní akademie v tureckém Zonguldaku. Spolu s kolegy z Rakouska, Portugalska, Itálie a Slovenska na konci dvouletého projektu Ecology, what else se zabývali životním prostředím i u Černého moře.

Jak dále uvedla, jejím svěřencům se velmi líbily workshopy na téma ekologie a zdravá strava ve školách, při nichž se zapojili do soutěže v přípravě zeleninových salátů. Vyhráli ji Italové. „Jejich salát byl ozdobený motýlem, který měl křídla z červeného zelí a trup tvořila mrkev," popsala Kouřilová.

Následně si všichni mohli vyzkoušet malování technikou ebru. „Jde o malbu na hladinu vody za použití pravých tureckých pigmentů a hovězí žluči. Naše obrazce jsme poté přenesli na papír," přiblížila pedagožka. 

Při výletu do velkoměsta na Bosporu si všimla také tamních problémů se smetím. „Mimo centrum Instanbulu jsme viděli málo opravených památek, všude odpadky, plastové lahve, které ale nikdo nerecykluje. Díky našemu dotazníku, který vypracovali turečtí žáci, víme, že také nikdo v této oblasti netřídí," dodala Kouřilová.

Hodonínští studenti se dorozumívali anglicky a německy.Týdnem v jiném světě strávili studenti hodonínské Obchodní akademie v tureckém Zonguldaku. Spolu s kolegy z Rakouska, Portugalska, Itálie a Slovenska na konci dvouletého projektu Ecology, what else se zabývali životním prostředím i u Černého moře.