„V průvodu letos bylo 470 krojovaných. Tolik ještě nikdy nebylo. A to k tomu můžeme připočítat ještě cimbálku, která čekala až u stárka. Zmínil bych ještě, že krojovaných dětí bylo 130,“ řekl člen hodového výboru Miroslav Glac.

V posledních letech je rekord neustále posouván a téměř každý rok je buď vyrovnaný nebo překonaný. Rapidně roste především počet krojovaných dětí, což v minulosti nebývalo zvykem.

„Když si prohlédnete rodiče těchto dětí, uvidíte, že jsou to všechno „krůžkaři“. Lidé, kteří byli členy folkorních souborů a teď k tomu vedou své ratolesti. Je dobře, že Vracově máme tolik různých souborů. I to je důvod, proč právě u nás máme vždy větší hodovou účast krojovaných než se daří obcím a městům v okolí. Myslím, že vracovjáci jsou na své hody pyšní,“ dodal Glac, který je současně dlouholetým vedoucím souboru Lipina.

Největší svátek v roce nenarušily ani volby. Lidí se přizpůsobili. Úderem desáté sobotní přestali chodit k urnám a začalo strojení do krojů a finální chystání. Až do jedné bylo mrtvo a pak přišla druhá vlna kolem půl druhé. Kdo chtěl volit, vzal občanku a lístky a po cestě ke srazu chasy odvolil.