Mateřské školy nechala totiž většina radnic v provozu. „Nicméně rodičům doporučujeme, aby – pokud mohou – své děti nechali doma,“ sdělil mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil. Podobně je tomu i ve Veselí nad Moravou. Hodonín zatím doporučení nevydal.

V Brně se objevující oznámení informující o zrušení nebo omezení akcí a školní docházky kvůli opatřením spojených s koronavirem.
Nakažených už je 64. Koronavirus ruší promítání, kina snižují kapacitu

Každopádně městské úřady sdělují, že žádosti na ošetřovné dítěte do deseti let si mají rodiče nechat potvrdit ve škole. V nich totiž učitelé budou. „Máme poradu, kde probereme aktuální informace. Dnes se velice špatně zjišťovalo jakékoli info a mnoho potřebných linek bylo obsazených,“ uvedl ředitel hodonínské základní školy Antonín Slezák.

Na středních školách pak musejí řešit i další záležitosti. „Jelikož předpokládáme, že opatření bude trvat zhruba čtrnáct dnů, budeme řešit kontakt kantorů se studenty, zejména s maturanty. Ti mají už za měsíc první maturitní písemky,“ přiblížil zástupce ředitele kyjovského gymnázia Jiří Šimeček.

Zejména důsledků přerušení výuky na základních školách se obává ředitel okresní hospodářské komory Michal Švagerka. „Kvůli mladším dětem zřejmě zůstane doma řada pracujících rodičů. Zaměstnavatelé doufají, že nebezpečí brzy pomine, protože by mohlo jít o velké ohrožení ekonomiky,“ posteskl si Švagerka.

Připomněl, že na podnikatele mělo neblahý dopad už zrušení kulturních akcí s předpokládanou návštěvností nad sto lidí. „U ledu tak skončily zakázky na skleničky pro košty vína či pálenek,“ podotkl ředitel.

Konec zimní sezony tak bude bez mnoha tradičních akcí i filmového promítání. „Akce v kulturním domě rušíme všechny, samozřejmě budeme vracet vstupné. U víkendového muzikantského plesu jde o dvanáct set lístku, byl vyprodaný,“ uvedl ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkZrušené jsou také kulturní a společenské akce v Kyjově či Veselí nad Moravou. Bez diváků se odehraje středeční hokejový zápas mezi Hodonínem a Valašským Meziříčím. Přitom domácí očekávali u čtvrtfinále zájem až patnácti set lidí.

„Nemůžeme pustit na stadion devětadevadesát lidí, a to se počítají i hráči a realizační tým. Pro naše fanoušky ale zařizuju on-line přenos, aby se mohli na duel podívat doma nebo v restauraci,“ sdělila předsedkyně SHK Hodonín Jana Gajošová.

Koronavirus se projevil i v obchodech. „Když jsem se vrátil z dovolené, tak jsem byl v šoku z vyprodaných regálů,“ dodal Rudolf Bauer ze Bzence.

Koronavirus ruší na Hodonínsku
Hodonín: Ples muzikantů, představení Partičky, promítání kina ve velkém sále (vše kulturní dům); středeční hokejový zápas Hodonín vs. Valašské Meziříčí se hrát bude (bez diváků)
Kyjov: dnešní Beseda s Karlem Kostkou (knihovna), promítání v kině Panorama; Městské kulturní středisko odsouvá konání plánovaných akcí a pořadů.
Veselí nad Moravou: všechny akce pořádané Veselským kulturním centrem včetně promítání filmů a akcí na Panském dvoře

Online reportáž