Světový šampionát v hokejbalu se v Hodoníně uskuteční hned v pěti kategoriích. Česká republika tady bude obhajovat dvojici stříbrných medailí z posledního mistrovství v Kanadě. „Bude to velká reprezentace města, které bude také do šampionátu zapojené. Budou tady reprezentanti Česka, Slovenska, Kanada, Québecu, Finska, Francie, Velké Británie, Indie či Spojených arabských emirátů. Bude od nás online stream pro celý svět a živé vysílání play off v televizi. Pro věhlas Hodonína je to velká akce, a to i z pohledu turismu, protože přijedou i fanoušci ze zúčastněných zemí,“ přiblížil generální ředitel hokejbalového mistrovství světa Michael Pospíšil.

Zapojení okresního města bude také finanční, když do více než pětimilionového rozpočtu přispěje sto padesáti tisíci korun. To už posvětila zdejší sportovní komise i radní, zbývá už jen úterní odklepnutí zastupitelstvem. „Pro naše město je světový šampionát určitě dobrou reklamou už jen proto, že takovou akci u nás umíme uspořádat. Navíc k nám přijede spousta lidí, což bude zajímavé pro podnikatele z oblasti ubytování a resturací. Také doufám, že se Hodoňáci ukážou i na hřišti a diváci uvidí dobré sportovní výkony,“ řekl hodonínský místostarosta a garant městských sportovišť Ondřej Fialík.

V kyjovském Domu kultury vyhlásili Sportovce okresu Hodonín za rok 2022.
PODÍVEJTE SE: V Kyjově vyhlásili Sportovce okresu. Vyhrál Sasínek

Hodonín má mít své hokejbalisty také na hrací ploše. Na soupisce českého týmu je například dlouholetý kapitán hokejové Olomouce a hodonínský rodák Martin Vyrůbalík. „Proti němu nastoupí za Québec například Alex Burrows, který má přes devět set utkání v NHL a další za kanadskou hokejovou reprezentaci,“ upozornil na bývalého hráče Vancouveru organizátor. Další hodonínští hráči by měli být k vidění jak v dresu českého nároďáku, tak výběru Evropy. Mezi nimi mají být Petr Lindner, Michal Tóth, David Helešic, Michal Rapant či Tomáš Hübl.

Hrát se bude na zimním stadionu Václava Nedomanského a v městské sportovní hale. „Bude to pro nás velký sportovní svátek. Mistrovství světa v Hodoníně ještě nikdy nebylo. I když u nás byly k vidění například některé kvalifikační zápasy, třeba České republiky a Španělska v házené, nebo reprezentační turnaje v hokeji,“ připomněl Otakar Čajka, ředitel společnosti TEZA, která se stará o hodonínská městská sportoviště.

Smažený vepřový řízek z obědového menu v hodonínské restauraci na Dolních Valech.
Obědové srovnání v Hodoníně. Řízek v týdenním menu podražil i o dvacet korun

Poslední šampionát v trojkovém hokejbale hostila kolébka hokeje Kanada, a to u Montréalu. „Zájem tady byl velký. Hrálo se dokonce na sedmi hřištích. Právě zdejší oblast blízkého Québecu je průkopníkem trojkového hokejbalu a na zápasy chodily stovky lidí. Věříme, že také u nás přijde hodně diváků, navíc jsme zapojili i školy a školky. Děti budou mít pak vstupenky zdarma. Bohatý venkovní program nabídne například různé skákací atrakce, občerstvení a soutěže,“ sdělil Pospíšil s tím, že online předprodej lístků na šampionát odstartuje příští týden.

Jak doplnil, pro více než šest stovek sportovců bylo zapotřebí celých ubytovacích kapacit hotelů jak v Hodoníně, tak i v okolí, na Břeclavsku i třeba ve slovenské Skalici. „U nás jsme se domluvili na ubytování jedenáctičlenného týmu reprezentace Francie,“ sdělil Martin Doležal za penzion Zahrada ve vinařských Mutěnicích.

Tornádem poškozená Základní škola U Červených domků se dočká zateplení i rekuperace.
Návrh rozpočtu Hodonína: peníze mají být na klimatizovanou školu i nový pavilon

Další hokejbalisté zamíří například do hodonínského hotelu Krystal. „S ubytováním sportovců máme dlouholeté zkušenosti. Jsem rádi, že můžeme naše služby nabídnout dalším hostům. Je to pro nás také čest,“ uvedla manažerka městského hotelu Ludmila Pijáčková.

Slavnostní zahájení světového šampionátu se třemi hráči v poli se v Hodoníně uskuteční v neděli 25. června. Mistrovství následně potrvá do 2. července. Na zimním stadionu budou o titul mistrů světa bojovat muži i veteráni v kategorií Masters nad osmatřiceti let. Městská hala v Lipové aleji bude hostit duely žen, dorostenců U19 a juniorů U21.