„Co je příčinou toho, že se nehrnou sponzoři,“ podivoval se například zastupitel František Ondruš. Na to mu odpověděl zastupitel a také manažer hokejového klubu Jiří Pěnčík tak, že najít sponzory není vůbec jednoduché. „Sám jste podnikatel a máte v místě podnikání reklamy, takže asi víte, jak je to obtížné sehnat peníze od sponzorů,“ ohradil se proti slovům Ondruše manažer Pěnčík.

Na zastupitelovu výtku reagovala také předsedkyně klubu Gajošová. „Snažíme se potenciální sponzory oslovovat, ale v současné době je těžké od někoho získat příspěvek, když firmy zasáhla ekonomická krize,“ konstatovala Gajošová. Ta také uvedla, že se samozřejmě bude snažit, aby se co nejvíce šetřilo a rozpočet byl co nejnižší. „Hokej se prostě zadarmo hrát nedá. Bez podpory města nemůžeme fungovat,“ posteskla si Gajošová. Peníze přitom podle ní klub nutně potřebuje na výplaty hokejistů.

Vrátíme! Z vašeho

Schválená půjčka ve výši jednoho milionu korun má hokejovému klubu pomoct překlenout období, než získá tří a půl milionovou dotaci od města. „Za půjčku ručíme licencí klubu a peníze vrátíme hned, jak město schválí naši žádost o dotaci,“ nastínila plán splacení půjčky Gajošová. Licence má přitom podle ní hodnotu půldruhého milionu.

O peníze města má ale naopak strach hodonínská místostarostka Zuzana Domesová. Ta se obává, aby se z půjčky nakonec nestala dotace. „Vidím to tak, že jakmile bude klub splácet peníze, město mu dluh odpustí,“ svěřila se Domesová. Zároveň si místostarostka myslí, že by město mělo spíše investovat peníze do mateřských a základních škol. „Já proti hokeji nic nemám, ale v situaci, kdy nám ve školce vypadávají okna, by měly peníze z rozpočtu města směřovat spíše na jejich opravu, než do kasy hokejového klubu,“ konstatovala Domesová.

To si však zřejmě nemyslí hodonínská místostarostka Anna Matějková, která na pondělím zasedání zastupitelstva otevřeně vyzvala jeho členy, aby žádost o půjčku podpořili. „Opravovali jsme snad zimní stadion na to, aby tam znovu byla tržnice? Myslím, že ne,“ argumentovala vzpomínkou na neslavné období stadionu Matějková.

Domesová se ale domnívá, že by město mělo vypracovat koncepci sportu. „Požaduji to už dlouhou dobu. Musíme z ní zjistit, kolik máme dětí, kolik se jich narodí a jaké máme sportovní aktivity ve městě,“ uvedla Domesová. Podle koncepce by se pak mohlo řídit zastupitelstvo při schvalování dotací a půjček do sportu. Na koncepci už město podle hodonínské starostky Milany Grauové pracuje. „Mohla by být dokončena v létě. Spolupracujeme při ní se sportovními oddíly,“ sdělila Grauová.