Vyhlášené útočiště turistů v Bílých Karpatech pozvolna proměňuje do civilizovanější podoby současný chatař Miroslav Martinček. Za posledních pět let objekt rozšířil o verandovou část a terasu, přičemž pozvolna mění i jeho interiér. Obvodový plášť chaty by se měl dočkat nového obkladu, který má působit jako srubová stavba.

Ze střechy zmizí plechová krytina, kterou s největší pravděpodobností nahradí alpský šindel. „V minulosti tato chata měla šindelovou střechu, tak vlastně o nic nového nepůjde. Baví mě vracet věcem jejich zašlou slávu. Dělat věci tak, jak je lidé dělali kdysi, je neuvěřitelně krásné," přiznává Miroslav Martinček.

Momentálně je před dokončením malý obchůdek v přízemí, který se proměnil ze současné recepce. „Podařilo se nám také zrekonstruovat místnost vedle restaurace. Ta bude sloužit jako společenská místnost pro ubytované, případně pro školení, oslavy či jako dětský koutek," přibližuje Martinček s tím, že její součástí bude velká knihovna.

On sám je totiž majitelem sedmi tisíc knih, které tam chce nabídnout k dispozici návštěvníkům pro chvíle odpočinku. „Hlavní naší prioritou ale je udělat nové toalety v prvním patře," doplňuje chatař.

Nejbližší akce se na Holubyho chatě podle něj uskuteční už tento týden, kdy si tam děti s rodiči budou moct namalovat vajíčka, včetně pštrosích. „Chystáme také Open Air Cinema na Holubyho chatě, kdy bychom chtěli po celé letní prázdniny, každý pátek a sobotu, promítat na terase filmy, s jejichž výběrem teď finišujeme," prozrazuje Miroslav Martinček.

Poslední červencový víkend pak podle něj bude patřit oslavám 90. výročí otevření chaty, které se budou odehrávat od pátku do neděle ve velkém stanu před touto turistickou základnou.

Změny většinou oceňují také lidé z úpatí Velké Javořiny. „Vrchol Bílých Karpat je lákadlem pro lidi, takže je určitě přínosný pro turistický ruch. Na vrcholu jde o jediné podobné zařízení. Na Vápenkách i nad Novou Lhotou jsou navíc penziony s restauracemi, takže se nabídka pěkně doplňuje," uvedl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.Proměny Holubyho chaty.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Oživení služeb pro návštěvníky bělokarpatské kóty si pochvaluje také bývalý předseda Klubu českých turistů v Hodoníně Květoslav Pašek. „Na Velkou Javořinu pořádá náš klub každým rokem dva až tři výstupy. Na Holubyho chatě se vždy občerstvíme. Díky blízkosti vrcholu jsme na ní nenocovali, ale pokud vím, turistům slouží dobře," uvedl Pašek.

Jedinou skvrnou na jinak všeobecně kvitovaném záměru obnovy Holubyho chaty je spor obce Lubina, na jejímž katastrálním území objekt stojí, s chatařem Miroslavem Martinčekem. „Holubyho chata je velkým symbolem a je škoda, že jsme zatím bohužel nenašli společnou řeč. Ke změnám tam totiž dochází bez našeho souhlasu, neboť se lokalita nachází ve druhém ochranném pásmu vodního zdroje," prozradil Slováckému deníku starosta Lubiny Martin Beňatinský.

S tím však Miroslav Martinček nesouhlasí a dodává, že k modernizaci Holubyho chaty neměl starosta Lubiny námitek, což signoval na dokumentu Ohlášení drobné stavby 15. března 2012.