Na slavnosti se každoročně vrací spousta návštěvníků. „Jsem tady asi po třicáté a určitě ne naposledy. Můj muž hrál na cimbál v muzice Viléma Zahradníka, takže folklor má u nás dlouhou tradici," řekla například Ludmila Kučerová. Dodala, že jezdila i na festival do Strážnice, ale ve Velké se jí zdá festival lidovější. Proto se každoročně vrací už jen tam.

Folklorní kolorit přilákal ale i nové tváře mezi návštěvníky. „Přijeli jsme po pěti letech z ciziny a vydali jsme se poprvé sem. Je to tu ohromné. Folklor má v rodině mého muže dlouhou tradici a my ji hodláme obnovit," svěřila se Hana Uhlířová, která na Horňácké vzala i malou dceru.

Čtvrtek byl zasvěcený třem vernisážím. Výstavy tematicky doplňovaly slavnosti. „V pátek jsme tu měli dva úspěšné pořady. První se týkal oslavy výročí mužského sboru z Lipova a druhý se věnoval Javorníku," popsala páteční náplň slavností vedoucí programové komise Maryna Pavlincová. Sobotní dopoledne se neslo v duchu Jarmarku a pořadů o lásce v typicky horňáckém domě. „Program Ej, łásko, łásko vypráví příběhy tří sester. První zemřel manžel, druhá dlouho vybírala ženicha, až přebrala, a ta třetí se šťastně vdala," prozradila tvůrkyně pořadu Lenka Jochová. Postavy vypravěče se zde zhostil Sboreček žen z Lipova. Večer pak patřil na Horňáckém stadionu dětským souborům a cimbálovým muzikám. „Všichni musí dodržovat čistotu krojů a mluvit nářečím, což není jednoduché. Máme tu ale skvělé hudební talenty," zdůraznila Pavlincová.

Následoval pořad Začnyme si novů píseň, který připomněl nedožité sedmdesáté výročí narození Petra Jelínka a Jarka Miškeříka. Také se věnoval padesátému výročí muziky Martina Hrbáče. Pásmo Chléb náš vezdejší zas ukázal, jak dlouhá je cesta od obilí až k čerstvému, voňavému chlebu. Závěrem sobotního programu si všichni užili Zbojnický večer, kdy cimbálové muziky hrály na přání hlasitě zpívajících návštěvníků. „Nejvíc se těším, až nebudu starosta a užiji si slavnosti jako návštěvník. Je tu dost práce," shrnul s úsměvem starosta Jiří Pšurný.