Astronomické léto ještě nezačalo, ale většina lidí už si přeje chladnější počasí. Červen patří na Hodonínsku teplotně opět k nadnormálním. Tropické počasí a sucho ale provázejí intenzivní bouřky a prudké změny teplot.

„Teploty zde dosahují o tři až čtyři stupně Celsia víc než v posledních asi padesáti letech,“ řekl Miloslav Hradil z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj není ale střídání veder a srážek neobvyklé. „Rychlé změny počasí jsou v létě při bouřkách vcelku běžné. Intenzivní bouřky jsou vázány na studené fronty, které ukončují velmi teplé období,“ vysvětlil meteorolog. Ten předpovídá, že v následujících deseti dnech se teploty zmírní a ochladí se. „Do středy bude ještě kolem třiceti stupňů, v dalších dnech přijde postupné ochlazení,“ sdělil Hradil.

Sucho se projevuje především v drobných tocích Hodonínska, kterým prudké deště příliš nepomáhají. Pokud bude počasí stejné, vyschnou. Dopad to bude mít především na vodní živočichy. „Slabé průtoky vody mají negativní vliv především na život ve vodách. Dochází tím k úhynu organizmů, ať už kvůli nízkému stavu vody, kyslíkovým deficitům či znečištění, které proud vody neodplaví,“ varoval mluvčí Povodí Moravy David Fína. Tvrdí, že stav vody v řekách na Hodonínsku je v současnosti v pořádku. Prudké změny z tropů na lijáky zatím nezpůsobily žádné škody. „Vyjížděli jsme pouze k jednomu zaplavenému sklepu,“ potvrdil operační důstojník hasičů v Hodoníně.

Letošní teplé počasí nevadí vinařům. Podle nich hroznům svědčí, především modrým odrůdám. „Je to dobré, protože hrozny spíš odkvetly a pokud teplo vydrží bude dřív i vinobraní a víno,“ informoval vinař Antonín Cícha z Blatnice .