Velká nad Veličkou/ Vítám vás ze srdce, protože opravdu ti naši účinkující si zasloužili, abychom obětovali trochu té nepohody a přišli se na ně podívat. Přeji vám, aby se vám líbili a tak vloudili do srdce, jako mně. Těmito slovy zahájila Marta Pechánková první Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou. Psal se rok 1957.

A z těch desítek let zůstaly zvukové či filmové materiály a mnoho fotografií. K výročí, kterého se Horňáci dočkali v loňském roce, vydala obec multimediální almanach. Za jeho zrodem stojí akademický sochař a velický primáš Miroslav Minks. Nyní je almanach Horňáckých nominován na Foskara v kategorii nosič.
Minks využil zkušeností získaných při práci na multimediálním dvojalbu „Zpívání a vyprávění z Kuželova“ vydaném v roce 2006. Projekt k padesátému výročí Horňáckých slavností je ovšem mnohem bohatší a v koncepci důslednější. Sama myšlenka sjednotit v jediné publikaci všechny dostupné archivní materiály písemné, tištěné, fotografické, filmové i zvukové a doplnit je novými záznamy je unikátní.

„Víc než dvacet let natáčím a sbírám nejrůznější zvukové, filmové, fotografické a písemné archivní materiály z Horňácka a nejbližšího okolí. Navazuji tím tak na osobnosti, jakými byli například bratři mého děda Karel a Josef Supovi, kteří mimo jiné zaznamenali první Horňácké slavnosti na film, ale takových zapálených nadšenců bylo pochopitelně mnohem víc. Dlouho jsem přemýšlel, jak tento jedinečný materiál využít a padesát let od prvních Horňáckých slavností bylo příležitostí jak soustředěnou historii svázat a v „uzlíku“ ji předat dál,“ sdělil autor almanachu Miroslav Minks.“

V sochařském ateliéru na Horňácku tak vznikají nejen sochy, ale také díla mapující duševně krásné, upřímné, radostné a umělecky nadané lidi, kteří vzešli z tohoto drsného, ale nezaměnitelného kraje.

„V jediné publikaci milovníci tradic a folkloru najdou knihu o dějinách Horňácka, lidovém umění a dějinách festivalu, která obsahuje příspěvky současných autorů, ale i těch, kteří se tohoto výročí nedočkali,“ uvedl umělec.

Výběr z padesáti let toho nejlepšího z největšího horňáckého svátku si nyní také vysloužil, podobně jako v minulém roce Zpívání a vyprávění z Kuželova, nominaci na Foskara v kategorii nosič. Tedy ocenění výrazných počinů v aktivním hudebním a tanečním folkloru a folklorismu u nás. Slavnostní vyhlášení se koná již tuto sobotu 5. dubna v brněnském divadle Bolka Polívky.