„Čtyřicet roků musíme vměstnat do jedné hodiny," omlouval se šéf souboru Ladislav Jagoš za přetažení programu, ve kterém kromě Lipovjanu vystoupil i Sboreček žen a mužský sbor z Lipova a hrála Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky.

Hůř dopadl Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou. Píseň Hore Velkú, jak se jmenoval i jejich program, sice zazpívat stihli, ale už za deště. Uvítat chtěli do života novou knihu, kterou stejně jako pořad připravili ke svému pětapadesátiletému výročí vzniku sboru. „Ať jí prší štěstí," popřál knize starosta Jiří Pšurný a víc už se na Horňáckých slavnostech v pátek nestihlo. Kvůli dešti následující program pořadatelé zrušili. Na řadu tak nepřišel ani pořad Suchovská republika, který měl vůbec poprvé v samostatném pásmu připomenout 130 let od vzniku spolku umělců působících na Horňácku, takzvaných suchovských republikánů.

Horňácké slavnosti ale pokračují ještě v sobotu a v neděli. Začínají vždy v devět hodin ráno tradičním jarmarkem na náměstí ve Velké. V sobotu ve 14.00 se bude zpívat u kostela, o hodinu později začne výstava Hlína v domě č. 166 a v 16.00 na stejném místě pořad Balady zpod Javoriny. Hlavní program na Horňáckém stadionu začne o půl osmé večer, kdy se představí děti v pořadu Než si rok s rokem ruku podá. Humorně laděný pořad Katerino, staň hore… začne ve 21.00. Po něm se Horňáci vrátí ke staré tradici opékání Barana.

V neděli po mši svaté v kostele zahraje na náměstí dechová hudba Veličanka a pak se program přesune do Kuželova k větrnému mlýnu. Tam mohou diváci sledovat scénický pořad věnovaný předkům Neděla na Horňácku. V případě nepříznivého počasí se některé pořady přesunou do kulturního doma, jiné by musely být zrušeny. Více informací je k dispozici na webových stránkách obce Velká nad Veličkou.