I letošní Horňácké jsou spjaté s řadou jubileí. Devadesátiny by letos slavil lidový vypravěč Vašek Mlýnek z Kuželova. I jemu je určená jedna ze čtvrtečních výstav. Páteční večerní pořad Nad Javorinú ptáček zpívá bude věnovaný dvěma desetiletím od založení mužského sboru z Lipova. Začnyme si novú píseň je medailon oslavující sedmdesáté výročí narození muzikantů Petra Jelínka a Jarka Miškeříka a také padesát let od založení Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Sobotu zahájí tradiční jarmark. Na něm prodejci předvedou ukázky tradičních řemesel a nabídnou také různé výrobky nejen do domácností. „I letos se návštěvníci mohou těšit na takzvanou ohnivou noc při muzicírování horňáckých muzik," řekla předsedkyně programové rady Horňáckých slavností Maryna Pavlincová. Festival ale představí dovednosti i těch nejmenších folkloristů. Ve Velké zazpívá například výběr dvaceti dětských zpěváků z různých soutěží na Slovácku. „Můžeme s hrdostí říct, že na Horňácku máme takzvanou líheň mladých zpěváků, což nám mohou jiné regiony závidět," zhodnotil jeden z pořadatelů, folklorista Antonín Vrba.

Horňácké skončí v neděli. Dopoledne se zúčastní přítomní slavnostní mše v kostele zasvěceném svaté Magdaléně, pak už zazní poslední pořad festivalu Co sem sa nachodił u mlýna v Kuželově. Ponese se v duchu oslav dvacátého výročí znovuzaložení mužského sboru z Kuželova. „V pásmu slavností zatancujeme tanec horňácká sedlácká, který je ozvláštněný dívčím sólovým zpěvem. Kužełovské zpěvulky také pokřtí svoje první cédéčko," uvedla vedoucí Kuželovjanu Klára Kostelanská.

DEŠTĚ SE NEBOJÍ

Výhled počasí podle Českého hydrometeorolo­gického úřadu slibuje na víkend teplé až tropické teploty. I přesto jsou Horňáci připravení na případnou nepřízeň počasí. Program se v tomto případě přesune do sportovní haly, u výstav by se však nic neměnilo.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Velká nad Veličkou

Zájem o slavnosti roste. Zatímco v roce 2011 přišlo na program necelých tři tisíce osm set lidí, loni už to bylo více než pět tisíc. Zájem je i o jarmark, na který obvykle přijde šest a půl až sedm tisíc návštěvníků.

Pravidelnou účastnicí je i Daniela Procházková z Velké nad Veličkou, která je členkou folklorního souboru Velička. „Potkávám spoustu známých, ale i nové lidi. S holkami se je snažíme naučit, leckdy neúspěšně, tančit sedlácké," svěřila se Procházková. Vstupné na programy se pohybuje od šedesáti do sto padesáti korun, na jarmark je vstup již od minulého roku zdarma.

MAGDALÉNA KUNRTOVÁ

ROMAN DOLEJSKÝ