V prvním díle seriálu se zaměříme na oblast Horňácko, konkrétně na osm obcí, jež podaly kandidátky na registračním úřade ve Velké nad Veličkou. Patří mezi ně Javorník, Hrubá Vrbka, Kuželov, Malá Vrbka, Nová Lhota, Lipov, Louka a samozřejmě i Velká nad Veličkou. Celkem politické strany podaly v tomto obvodu třiatřicet kandidátek. To je o dvě více než komunálních volbách v roce 2006.

Nejvíce kandidátek nemá možná překvapivě Velká nad Veličkou, ale Lipov. Tam se o zastupitelská křesla střetne celkem sedm subjektů. Mezi nimi je nově i politické seskupení pod názvem Lipov – Náš domov, sdružení opravdu nezávislých kandidátů. Proč se jsou ale členové tohoto politického seskupení opravdu nezávislí, se nám nepodařilo zjistit. O jeho identitě totiž nic neví ani lipovský starosta Ladislav Franta. „Netuším, o koho by se mohlo jednat,“ sdělil pouze starosta. Zajímavá je také kandidátka v Nové Lhotě, kde kandidují tři sdružení nezávislých kandidátů. Rozlišeny jsou pouze číslicemi od jedné do tří. „Máme jiný volební program než zbylá dvě sdružení. Chceme hlavně přispět na rozvoj obce,“ řekl člen sdružení nezávislých kandidátů Josef Holeš. V Nové Lhotě přitom všechny tři politická seskupení bojovala o zastupitelská křesla už v minulých komunálních volbách.

V Hrubé Vrbce se opět do vedení místní radnice pokusí dostat sdružení se zajímavým názvem Vzájemné porozumění a toleranci v obci.

To zaznamenalo úspěch už v roce 2006, protože právě zdejší starostka Anna Černobýlová i místostarosta Jiří Miškeřík za něj kandidovali. „Pojmenovali jsme se tak, aby nevznikaly v obci například třenice a také, aby bylo mezi lidmi v dědině porozumění,“ vysvětlil vznik názvu sdružení Miškěřík.

Překvapivá situace se naopak rýsuje v Javorníku. Tam ve dvou předešlých komunálních volbách kandidovala pouze ČSSD. Letos se jí postaví Sdružení pro Javorník.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je obvyklé, že v obcích, které mají méně než tisíc obyvatel kandiduje jen jedna strana či seskupení. Jako právě v Javorníku, kde žije necelých osm set lidí. „V tomto případě je už prakticky znám vítěz voleb. Existuje však i horší možnost, kdy kandidátku nepodá ani jedno seskupení,“ nastínil situaci v malých obcích politolog. Jak dodal, v tomto případě se volby musí konat znovu.

Z velkých parlamentních stran jde v některých horňáckých obcí do voleb ČSSD, ODS a pak ve větší míře KDU–ČSL. Naopak komunisté kandidují pouze ve Velké nad Veličkou. Do boje o zastupitelská křesla se na Horňácku utkají také dvě nové parlamentní a vládní strany TOP 09 v Louce a Věci veřejné v Lipově.

Žádné větší zemětřesení v počtu podaných kandidátek se ale jinak letos nekoná. V obcích buď kandiduje o jedno seskupení méně nebo více.

Jen v Lipově se pokusí do vedení dostat sedm politických subjektů, tedy o dva více něž před čtyřmi lety. Čím předčili i Velkou nad Veličkou, kde kandidují čtyři subjekty.