Tam se rozvodnila zejména říčka Velička a její přítoky, a to hlavně ze soboty na neděli. „Chlapi museli uvolňovat most v Petruchových mlýnech, kde zůstaly zaklíněné stromy. Koryto potoka je totiž špatně udržované,“ sdělil starosta Javorníka Dalibor Procházka.

V Petruchových mlýnech byl zatopený také pár sklepů. „Navíc je silnice na několika místech vymletá, voda tam stála do výšky téměř půl metru,“ doplnil starosta. Zmiňovaná silnice mezi Petruchovými mlýny a Javorníkem tak byla dokonce uzavřená.

V povodí Veličky zasahovalo čtrnáct jednotek hasičů. „Ve Velké nad Veličkou se plnily pytle s pískem. Na místě se naplnilo pět set pytlů pískem a tisíc prázdných pytlů zůstalo zatím v rezervě,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Nejhorší situace byla v největší obci Horňácka do páté hodiny ranní. „Dokonce byl vyhlášený třetí povodňový stupeň. Naštěstí nedošlo k vybřežení, na kritickém místě jsme zbudovali hráz. Máme zatím hlášené tři sklepy, v nichž byla voda a hasiči ji čerpali. Nyní provádíme popovodňový monitoring,“ informoval v pondělí velický místostarosta Zdeněk Skopal.

Hladina Veličky přitom nad nedělním ránem vystoupala zhruba do výšky 1,7 metru. V pondělí dopoledne ale už proudila Velkou je ve výši čtyřiceti centimetrů.

Velička se následně vylila z břehů až mezi Lipovem a Loukou. Nad Kněždubem se ale v korytě udržela. Jak připomněl starosta Libor Grabec voda jen podemlela několik stromů.

Velička se vlévá u Strážnice do Moravy. Tam trval první povodňový stupeň i v pondělí dopoledne.