Zvonička u chaty Švýcárna v Jeseníkách. Místo, kde se na podzim mohou lidé naposledy rozloučit s horolezcem Martinem Minaříkem z Blatničky. Ten letos na konci dubna zmizel pod himalájskou Annapurnou. Přestože po něm ještě několik dní pátrali tamní sherpové, horolezce se jim nepodařilo najít.

„Poslední rozloučení s Martinem bude jak jinak než v horách. Z návrhu a nákladem akademického sochaře pana Otmara Olivy z Velehradu bude v jeho ateliéru dne 18. září odlita pamětní deska, která bude umístěná na pamětní zvoničce u chaty Švýcárna v Jeseníkách,“ píše na webových stránkách Minaříka jeho otec Jaroslav.

Ten dále dodává, že přesné datum rozloučení zatím není stanoveno. Vzdát hold a říct poslední sbohem by však měli lidé Minaříkovi někdy začátkem října.

„Na webu včas datum oznámíme tak, aby ti, kteří se chtějí s Martinem rozloučit, mohli přijet,“ dodává otec horolezce. Výběr místa posledního rozloučení přitom není náhodný. Jeseníky byly totiž první hory, které Martin Minařík spatřil. „Bylo mu tehdy čtrnáct měsíců,“ uvádí na webu Jaroslav Minařík.

Jeseníky však nebudou jediným místem, kde si budou lidé moci Minaříka připomenout. Akademický sochař Otmar Oliva totiž vyrobil pamětní desky dvě. Ta druhá by měla být v následujícím roce položena v Himalájích.

„Budou-li tomu okolnosti přát, bude deska umístěna příští rok na podzim pod Annapurnou, někde v oblasti Manangu,“ potvrzuje Jaroslav Minařík.

A právě ten by měl pravděpodobně pod Annapurnu pamětní desku dopravit. „Mám pocit, že chce desku odvézt pan Minařík sám. Podle toho, co mi říkal, si myslím, že se tam chce vydat,“ potvrdil horolezec Petr Mašek, který se s Martinem Minaříkem setkal ještě v dubnu pod Annapurnou.

„Byl jsem tam chvíli, čekali jsme, než otevřou Everest, na který jsme se chystali. Poté jsme se kontaktovali už jen smskami,“ uvedl Mašek. Podle něj je Annapurna nejostřejší hora, na kterou je hodně složitý přístup. „Lehké cesty jsou objektivně nebezpečné, u těch těžších je to horší. Hora má hodně špatnou statistiku,“ připomněl horolezec.

Na tvorbě pamětní desky by se přitom kromě akademického sochaře Olivy měli kromě Maška podílet i přátele Minaříka. „Co mi pan Minařík říkal, má myšlenku, že by se na desku daly otisky palců některých kamarádů,“ řekl Mašek.

Horolezce Martina Minaříka si ale budou možná moci připomenout i lidé přímo v Blatničce. Tamní starostka Jarmila Hrušková totiž uvažuje o tom, že na jeho počest udělá vzpomínkový den. „Martin Minařík měl v Blatničce sedmého března horolezecký den, kdy se nám s kamarády představil a za dva dny odjížděl na Annapurnu. Uvažovala jsem, že bychom udělali podobný vzpomínkový večer,“ uzavřela starostka.

Na webové stránky horolezce umístil jeho otec Jaroslav Minařík také popis jednotlivých dní od dosažení vrcholu až po ukončení záchranných akcí.

Více k výpravě Martina Minaříka na Annapurnu: Horolezec Minařík zřejmě pod Annapurnou zemřel