Zásahy do šíře dozorčích rad se nelíbí zástupcům opozice. „Jestliže dojde ke snížení počtu jejich členů, nastane omezení kontroly. Nebude tak dokonalá. Nemyslím si, že je důvodem snížení odměny, které stejně město neplatí, ale hradí je dané společnosti,“ reagoval opozičník Vítězslav Krabička.

Situace v Hodoníně na silnici I/51 na křižovatce ulic Velkomoravská, Bratislavská a Dvořákova ve středu odpoledne.
Silničáři zrušili přípravu obchvatu. Hodonínští věří, že rozhodnutí není konečné

Kontrola prostřednictvím dozorčích je podle něj důležitá i ohledem na nelehkou dobu. „V minulosti, pevně věřím, že tomu už tak nebude, byly dozorčí rady obsazovány většinou občany nebo zástupci jednotlivých politických stran a hnutí, kteří byli velmi loajální zejména ke koalici. Odbornosti tam příliš nebylo, tedy co se týká ekonomiky a práva,“ tvrdí Krabička.

Podle starosty Libora Střechy je ale ambicí právě úspora peněz. „Vůbec si nemyslíme, že by to mělo snížit kontrolní činnost dozorčí rady nebo její funkci. Město Hodonín má na své obchodní společnosti i různé jiné kontrolní mechanismy a nástroje,“ uvedl starosta.

Přesto další opoziční zastupitelka Andrea Řičicová navrhla, aby v zakladatelských listinách všech tří společností zůstal současný počet sedmi členů dozorčích rad místo předkládaných pěti. „Je to v návaznosti na transparentnost, otevřenost, kontrolu, která je právě v této nelehké době velmi důležitá a aktuální,“ vyjádřila se.

Naopak bývalý místostarosta a předseda kontrolního výboru Petr Buráň novinku podpořil. „Nemyslím si, že počet členů dozorčí rady je určující v tom, jak kvalitní jsou kontroly. Důležité je podle mě to, jak kvalitní lidé tam jsou jmenovaní. Věřím, že se tam dostanou ti schopní a ochotní kontroly provádět,“ uvedl Buráň. O obsazení rad bude jasno zřejmě až příští rok.

Tornádem poškozená Základní škola U Červených domků se dočká zateplení i rekuperace.
Návrh rozpočtu Hodonína: peníze mají být na klimatizovanou školu i nový pavilon

Úspora za roční odměnu jednoho řadového člena dozorčí rady podle informací z radnice bude osmnáct tisíc korun. „Snížením počtu členů dozorčích rad ze sedmi na pět, každá společnost, tedy Lázně Hodonín, Tespra Hodonín a Městská bytová správa Hodonín, ušetří šestatřicet tisíc korun za rok. To je 144 tisíc korun za čtyřleté funkční období. Odměny vyplácejí společnosti, nikoliv město. Jde proto o jejich úspory,“ sdělil Deníku mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Jak ale upozornil Marek Zelenka z protikorupčního sdružení analytiků Oživení, funkce v dozorčích radách jsou jedněmi z nejlukrativnějších pozic, které mohou zastávat neuvolnění zastupitelé či osobnosti blízké politickým stranám. Například řadový člen zastupitelstva má nárok na měsíční odměnu zhruba dva a půl tisíce korun, tedy třicet tisíc korun ročně. Odměna v dozorčí radě tak představuje více než padesátiprocentní přilepšení. Tu ještě mohou navýšit odměny mimořádné.

„Tím, že sníží počet členů ze sedmi na pět, určitě peníze ušetří. V zájmu budování vyšší politické kultury by opozice neměla být vyloučena ani z dozorčích rad, finančního a kontrolního výboru. V nich má být v adekvátním počtu, který odpovídá výsledkům voleb,“ uvedl Zelenka. Současně však připomněl, že pokud si politická strana navolí do dozorčí rady „nemehlo“, zodpovídá za něj.

Hodonínští městští radní v minulém volebním období obsadili sedmičlenné dozorčí rady v poměru čtyři zástupci koalice, dva z opozice a jeden odborník z odboru ekonomiky a financí městského úřadu. Z koalice měl vítěz voleb dva kandidáty, druhý nejsilnější koaliční partner měl předsedu jedné dozorčí rady.