Tradiční slavnosti „zarážání hory“ odstartují tento víkend po celém okrese. Do vinohradů nastoupí strážci vína „hotaři“, kteří mladé dozrávající révy budou hlídat před případnými zloději a nenechavci. I těmi opeřenými - špačky. Až do sklizně nesmí do vinohradů nikdo cizí vstoupit.

„Nejvíce škody nám na vinicích udělají špačci a lidé, občas bohužel v opačném pořadí,“ postěžoval si pěstitel vína ze Šardic František Foretník.

Ve Strážnici tradiční vinařský obřad započne tuto sobotu 22.8. ve tři hodiny odpoledne u Hotařské búdy. Akci pořádá Český zahrádkářský svaz ZO Strážnice společně s Městem Strážnice, které pro návštěvníky zajistilo i kyvadlovou dopravu.

„Od půl třetí do půl šesté budou jezdit autobusy ze Strážnice a potom večer zase zpátky. Přijet na zarážání hory autem nebo na kole by nebylo právě ideální, protože tam bude probíhat i košt vín. Lidé by potom nemohli žádné z nich ochutnat. Už se tam staly i nějaké nehody, když tam minule přijelo pár lidí na kole,“ upozornila Anna Smutná z Informačního centra města Strážnice. V programu vystoupí folklorní soubor Žerotín ze Strážnice s cimbálovou muzikou pod vedením Jana Holubíka, poté přijdou na řadu samotní Strážničtí hotaři, dechová hudba Svárovanka, Cimbálová muzika ze Strážnice.

„Příjemnou a atraktivní změnou bude pro návštěvníky traťový košt vín od zahrádkářů. To znamená, že z jednotlivých vinařských tratí tam budou k dispozici vzorky. Jinak tam budeme mít postavený velký stan, kdyby nám náhodou počasí nepřálo,“ řekl tajemník Městského úřadu Strážnice Jaroslav Gazda.

Kolo nechte doma

Sám potvrzuje, že jet autem na zarážání hory a degustaci vína není dobrý nápad. Návštěvníci si také budou moct koupit lístky do tomboly, ve které půjde hlavně o ceny, které se budou točit kolem zahrádkaření. „Ceny v tombole budou různé bedýnky, zahradní nůžky, demižonky a jiné věci podobného ražení,“ podotkl Gazda.

V sobotu zarazí horu také ve Vlkoši. Tamější slavnost pořádá občanské sdružení Přátelé Achtele v šest hodin odpoledne v areálu vlkošských Búd. „Program začíná čtením artikulí, což jsou zásady, které platily za feudalismu a udávaly, co se smělo a co se nesmělo dělat ve vinicích poté, co se zarazila hora,“ okomentoval předseda sdružení Přátelé Achtele Bohumil Vardan. Po přečtení artikulí se otevře bufet a k dispozici budou také produkty místních vinařů, ve dvacet hodin začne taneční zábava.

„Zpevnili jsme plochu, která bývala dřív travnatá, pro případ, že by pršelo, ji bude zastřešovat stan. Jako občerstvení se budou podávat speciality na grilu, bude se čepovat pivo a nějaké nealko a tak dále,“ dodal Vardan.

Zahálet nebudou hotaři ani v Čejkovicích, kde bude zarážání hory příští neděli 30.8. od tří hodin odpoledne. Obřad započne scénkou divadelního spolku, následovat bude ochutnávka vín a zpěv.

„Zarážení hory je starodávný zvyk, kdy se po zaražení hory nesmělo vstoupit do vinic, takže je to spíš taková folklorní záležitost. Bude to velmi příjemné odpoledne,“ lákal starosta Čejkovic Pavel Novotný.

Šardičanům ten samý den zahraje při příležitosti zarážání hory cimbálová muzika, vystoupí slovácký krůžek a těšit se mohou i na přehlídku mužských sborů. Od půl třetí pořádá Mendlův vinařský spolek a Mužáci ze Šardic společně s dalšími zarážání hory na dvorku staré školy. Příchozí hosté se mohou těšit na víno a burčák zdarma.

BARBORA LAHOVÁ