Velmi vzácný úlovek se podařil Václavu Koplíkovi z Ratíškovic, díky kterému přibude do atlasu další místo výskytu kriticky ohroženého hřibu rubínového. Na první pohled je to nenápadná houba, která může snadno skončit ve smaženici. Ve skutečnosti obrovská vzácnost, zapsaná v červené knize ohrožených hub. Hřib rubínový našli dosud houbaři jen na třech místech České republiky. Les Dúbrava mezi Ratíškovicemi a Dubňany je čtvrtým nalezištěm.

„Jestliže se bude dělat nějaká reedice červené knihy ohrožených hub, tak už tam budou i Ratíškovice,“ potvrdil Václav Koplík.

Pokud tato vzácná houba nerostla v lese u Ratíškovic už desítky let nezpozorována, tak její spóry musely přiletět z asi patnáct kilometrů vzdáleného Starého Poddvorova, kde ji objevil páter Skalník v šedesátých letech. Kromě vzácného objevu mohou v těchto dnech milovníci smaženice najít také hřiby. Ke slovu se hlásí už i oblíbené bedly. „Nejčastější nehřibovité jsou různé druhy holubinek, lišky obecné. Mezi hřibovitými se objevil už kozák habrový, kozák březový, křemenáče. Také hřib dubový,“ uvedl člen kroužku mykologů Karel Kos.

Přesto, že sezona začala dobře a houbaři se těšili hlavně z čirůvky májovky, v posledních týdnech nadšení nejsou. „Sezona se nám váhavě rozbíhá,“ zamýšlí se Koplík. V houbové předpovědi se ale znalci shodují. „Počítám, že koncem tohoto týdne by to mohlo růst. Počasí, které máme teď je podle mě dobré,“ zamyslel se předseda klubu mykologů Jan Pantlík. S příchodem lepších časů souhlasí i Koplík. Podle toho by si už kolem čtvrtku a pátku mohli přijít na své také sváteční houbaři.

Ratíškovští houbaři letos oslaví vzácné jubileum. V tomto roce uplyne už třicet let od první výstavy, kterou pro ostatní přívznivce připravili. Letošní výstava je naplánovaná na dvacátého září. Tamní houbaří ale mají před sebou ještě jeden úkol. „V srpnu budeme vyhlížet déšť, abychom měli nasbírané exempláře na výstavu,“ usmívá se Koplík. Houby ale nekončí jen na plotně. Když mají lidé štěstí jako právě Václav Koplík, mohou se jejich nálezy dostat až do muzea, například na pozorování. „Rarity posílám do herbáře Moravského muzea v Brně,“ zakončil Koplík.