Houbaři jsou spokojení. Už během prvních dnů jim houbařská sezona poskytuje širokou nabídku. Čirůvky májovky, smrže, nebo kačenky. To jsou jejich nejčastější úlovky. Těšit se mohou i na oblíbené hřiby. Plodné období začalo dřív, než mykologové očekávali.

„Letos si oproti jiným rokům o týden pospíšila čirůvka májovka. V některých zemích má název houba svatého Jiří, protože roste okolo 24. dubna. Letos jsme ji našli již o týden dřív,“ libuje si předseda mykologické společnosti Václav Koplík z Ratíškovic. Spokojený je i jeho dubňanský kolega Miroslav Matějíček. „Počasí nám zatím přeje. Možná by to chtělo ještě víc vody,“ myslí si Matějíček.

Nejčastějšími houbami, které tedy teď mohou nadšenci v lesích najít, jsou právě čirůvky májovky, smrže, kačenky nebo třeba ucháče. „Známý minulý týden přinesl i klouzka,“ podotýká Matějíček. Překvapení se našlo také v Ratíškovicích. „Jaro nám přineslo čirůvku fialovovou. Tato houba totiž obvykle roste na podzim,“ říká Koplík.

Letos čeká na ratíškovské sběratele důležitý úkol. Rozhodli se, že přejmenují muchomůrku jarní, která roste koncem května a v červnu. „Budeme ji sbírat a zkoušet na ní chemické reakce. Podle všeho se totiž začala chovat jinak, než měla a bude potřebat ji překvalifikovat. Nový název teď bude muchomůrka podezřelá. U této houby je zvláštní, že se z celé republiky objevuje pouze v okolí Ratíškovic,“ upozorňuje na unikát Koplík.

To, jaké houby zapálení nadšenci najdou v příštích dnech, záleží hlavně na počasí. Mykologové jsou však optimističtí. „Myslím si, že když při těchto teplotách zaprší, můžeme se do dvou týdnů dočkat i hřibů,“ předvídá předseda. Se současným stavem jsou houbaři zkrátka spokojení.

„Velkou radost mám z čirůvky májovky, protože je to velmi chutná houba. Dá se použít jak do omáček, tak na zavařování,“ vypráví dubňanský sběratel Karel Kos. Očekávanou houbou je pak klouzek májový. Někdy umí vyrůst už začátkem května. Obvykle se však objeví až v srpnu.

Milovníci smaženic a houbových omáček se mohou těšit také na hřib dubový. Ten by houbaři mohli v lesích najít koncem května. A že houby porostou i dál potvrzuje předpověď počasí. „Po víkendových přeháňkách a celkově chladném počasí bude asi do čtvrtka počasí se zanedbatelnými srážkami. Konec příštího týdne by mohl být také deštivý,“ uzavírá meteorolog Milan Šálek.