Už koncem víkendu ho kontaktovali houbaři a pochlubili se svými úlovky. Například Miloslav Matula našel v okolí Kyjova plný košík dubáků, kovářů, klouzků modřínových, kozáků habrových a holubinek. „Lze najít také hřiby smrkové, lišky, modráky, koloděje, masáky, zatím ale ještě nejsou vidět bedle," informoval Koplík.

Podobná situace panuje také u Dubňan. „Lidé nosí z lesa holubinky či máslenky. Zatím není tak dobrá úroda, že by člověk mohl houby v lese doslova kosit. Počasí je ale ideální, takže jestli vydrží do konce týdne, tak porostou výborně," řekl Jan Pantlík z Mykologického kroužku Dubňany.

Především nepříliš zkušení houbaři si v těchto dnech musí dávat pozor, už se totiž objevily jedovaté druhy. „Rostou muchomůrky zelené a tygrované. Neopatrný jedinec si může splést také mladou závojenku olovovou s bílým smrkovým hříbkem," upozornil ratíškovický mykolog a připomněl, že smrtelně jedovaté exempláře se většinou nacházejí pod duby v teplých lesích, hájích či na hrázích rybníků. Podle ředitelky hodonínské nemocnice, Věry Dostálové, se v posledních letech případ otravy houbami v Hodoníně nevyskytl.

Koplík doporučil, aby houbaři postupovali obezřetně také při sběru holubinek červených. „Musí je dobře znát, jinak hrozí záměna s holubinkou jízlivou či vrhavkou. Už jejich názvy vybízejí k ostražitosti," uvedl předseda houbařského spolku.

Zároveň poukázal na to, že se v současnosti objevuje výtečný pstřeň dubový, jehož lidové názvy jsou dubové maso či jelení jazyk. „Někteří kolegové říkají, že je dobrý do guláše. Osobně jej doporučuji spíše do leča, protože je kyselkavý. Jeho chuť je vhodné mírně potlačit paprikou nebo česnekem, případně jej dávat do směsi," poradil námět na recept známý houbař.

Ten očekává začátek sezony nejen v Dúbravě, ale také ve Chřibech, Ždánickém lese a v Bílých Karpatech. „Kamarádi byli v Beskydech a přivezli několik druhů hřibovitých hub," podotkl Koplík.

Podobné vyhlídky má i bývalý hodonínský pedagog Václav Kupka, který přebývá na chalupě pod Jeseníky. „U nás bohatě pršelo, takže snad konečně začnou růst hřiby," doufá učitel a výtvarník.