Vydatné dešťové srážky, které poslední dny zasáhly Hodonínsko, nejspíš nedělají radost lidem, kteří rádi tráví volný čas venku. Těší ale naopak houbaře, kterým díky srážkám konečně začíná sezona.

„Už jsem zahlédl nějaká kuřátka. V ratíškovickém lese jsem našel jenom penízovku dubovou, což je houba, která roste po dešti. Našel jsem ale velice vzácnou, ale jedovatou muchomůrku jarní, takže si myslím, že by to mohlo začít,“ říká předseda Mykologické společnosti v Ratíškovicích Václav Koplík.
S předpovědí souhlasí i předseda houbařského sdružení v Dubňanech Jan Pantlík. „Zatím ten rok vidím černě, ale snad se to zlepší, už zapršelo, tak myslím, že po těchto deštích, když se trošku oteplí, tak by to do týdne mohlo přijít,“ míní.

Houbaři v Dubňanech přitom měli trochu víc štěstí a letos objevili už i několik hřibů. „Kamarádi už našli dubáky a janky,“ tvrdí Pantlík. Právě hřibová sezona by se mohla v nadcházejících dnech rozjet. Vše ale záleží na počasí. Vlhka je teď sice dost, pro růst hub jsou ale ideální teploty do dvaceti stupňů.

Důležitý je déšť i teplota

„Teploty kolem desítky jsou ještě trošku málo,“ potvrzuje Pantlík. Podle Koplíka ale pro růst hub stačí i nižší teploty, které jsou typické spíše pro podzimní počasí. Ty sebou navíc přináší i určité klady. „Myslím, že počasí i teplota jsou ideální a houby budou mít tu výhodu, že nebudou červivé,“ říká Koplík
Zatím ale začátek s sezony hodnotí houbaři velmi špatně. Podmínky pro růst hub sice začaly podobně, jako tomu bylo vloni, náhlý skok ze zimy do léta ale nakonec houbařům nepřál. „Vloni tímto časem už houby rostly. Letos bylo sucho takové razantnější,“ míní Koplík.

Stejný názor má i předseda dubňanských mykologů. „Bylo hezky napršené a vypadalo to slibně, ale přišel týden veder, třicítkových teplot, a to je hrozně moc. Houba pak odejde. Voda se odpaří, houba shoří, a tím pádem je konec,“ vysvětluje Pantlík.

Přesto ale i z mála nálezů, které mykologové měli, vzešlo několik překvapení. Důvodem je opět počasí „Všechno se nějak předbíhá. Nedivím se tomu, co roste. Když jsem ale viděl růžovku nebo masák, tak jsem byl překvapený, příroda si dělá, co chce,“ říká Pantlík.

Tomu, že by se měla situace pro houbaře konečně zlepšit, nasvědčují i předpovědi počasí. Podle meteorologů by mělo ještě zapršet, teploty by se pak měly pohybovat právě kolem požadovaných dvacítek.

„Ještě v úterý čekáme místy občasný déšť nebo přeháňky. V dalších dnech tohoto týdne už se budou srážky vyskytovat s menší pravděpodobností. Teploty by měly být zhruba mezi sedmnácti až jedenadvaceti stupni,“ informoval meteorolog Petr Münster.

Milovníci bedlových řízků ale mají podle odborníků ještě stále čas. Bedly by se měly v našich luzích a hájích objevit až v letních měsících.