Počasí, které na Hodonínsko dorazilo v posledních dnech, si pochvalují především houbaři. Ti tak mohou s nadšením ohlásit začátek sezony. V minulých dnech dokonce v lesích u Ratíškovic objevili i ojedinělé druhy hub. Našli například vzácný hřib Le Galové. „Je to chráněná houba, kterou jsme zpozorovali v Dúbravě. Ale našli jsme i hřib medotrpký, který je také vzácný," popsal úlovek předseda mykologického kroužku v Ratíškovicích Václav Koplík.

Podle něj očekávali houbaři růst hřibů až o něco později. Přesto jsou však mile překvapeni. „Konečně jsme se dočkali, a to zejména hřibů smrkových nebo bedel. Ty sice nacházíme jen občas, ale přece jen nějaké bedle vysoké jsou," uvedl Koplík.

Počasí těchto dnů je pro růst hub ideální. Rostou hlavně holubinky a muchomůrky růžovky. „Když je trochu chladněji, hřiby nejsou červavé, jak tomu může být při vyšších teplotách. Na druhou stranu, když je tepleji, houby zase rychleji rostou," vysvětlil vliv teplot Koplík. Když je přes den okolo třiadvaceti stupňů a v noci do patnácti, je množení červů podstatně nižší než při vyšších teplotách. Nejvíce se houbaři obávají horka a větru. „Suchý vítr lesy vysuší a pak neporoste vůbec nic," řekl Koplík.

Ten hodnotí letošní houbařskou sezonu jako poměrně rozpačitou. „Buď bylo moc horko, nebo moc zima. Houbám chyběly ideální podmínky. Přece jen ještě na konci března sněžilo a mrzlo, a to už v té době u nás sbíráme první kačenky. V červnu se pak objevily třeba májovky a smrže, ale skutečně jenom výjimečně. Ta pravá houbařská sezona se stále vzdalovala," popsal ratíškovický mykolog.

Dobrá sezona

Přestože jaro houbám moc nepřálo, ve srovnání s loňským rokem je jich více. „Minulý rok nerostly houby od začátku srpna až do konce září. Pokaždé je to jinak," vysvětlil Koplík a dodal, že v jehličnaté části Dúbravy jich zatím ještě mnoho neroste. Mezi listnatými lesy však houbaři už na nějaké úlovky narazí.

Bohatou sezonu očekává letos i další houbař z Ratíškovic. „Zatím se to pomalu rozbíhá, protože bylo horko. Teď už však roste několik druhů hub. V úterý jsem dokonce viděl i křemenáče osikové. Do týdne bude úroda určitě bohatá," zamyslel se Ladislav Špeta, který do lesa míří pravidelně i čtyřikrát do týdne. „Mám své oblíbené lokality a sleduji, co kde roste. Jezdím houbařit i na Slovensko. Těším se, že nám počasí přinese hodně hub, protože v září máme výstavu. Snad budeme mít co ukázat," podotkl Špeta.

Radost mají také neprofesionální sběrači. „Normálně na houby nechodím, ale když jdu s dětmi a s mamkou na dlouhou procházku do lesa, tak hledáme. Na několik úlovků jsme narazili už v červenci. Hlavně na modráky a klouzky. Když se do hledání pustíme společně, podaří se nám najít i větší množství. Většinou nám je ale vytřídí naše babička, takže nám zbude tak jeden plech na usušení," pochválila se například Radka Kubínová z Hodonína.

Předpovědi meteorologů na nadcházející dny houbařům přejí. „Až do pátku bude většinou polojasno s občasnými přeháňkami. Teploty v týdnu nepřekročí pětadvacet stupňů, noční budou pod dvanácti stupni," informoval meteorolog Petr Müster.