Ten byl na ratíškovické výstavě vůbec poprvé. „S kolegou z Koreje jsme už byli u konkurence v Dubňanech. V Ratíškovicích se mi moc líbí, je tady skvělá parta, která dokáže nadchnout místní k tomu, aby s koši vyráželi do lesů," smekl vědec z Tišnova.

Dalším zahraničním expertem, který v sobotu navštívil Ratíškovice, byl Thomas Cech z lesnického výzkumného ústavu ve Vídni. „Naši mykologové jsou spíše uzavřenou společností a něco takového jako je tady z Rakouska, nepamatuji," svěřil se kolegům vídeňský odborník.

Nejen jim nabídli ratíškovičtí mykologové na čtyřiatřicátém ročníku expozice přes dvě stě padesát druhů hub. „Letošní výstava je charakteristická tím, že nyní rostou v celém okolí, proto jsme se nerozjížděli daleko do světa. Návštěvníci se tak tady na plných stolech setkají s exempláři, které běžné nacházejí v okolních lesích," přiblížil prezident pořadatelského Mykologického kroužku Václav Koplík.

Přesto nebyla nejvzácnější houba výstavy ze Slovácka. „Máme tady muchomůrku císařskou, která se v antickém Římě vyvažovala zlatem a u nás je zákonem chráněná a nesmí se sbírat. Ale v Itálii se prodávat může, takže jsme ji sem za tři eura dostali," upozornil na raritu ratíškovický houbař.

Druhou supervýjimečnost představili organizátoři jen na fotografii, a to hřib Dupainův. „Tato houba byla v České republice poprvé nalezená před měsícem, třináctého srpna. Takovou vzácnost jsem si pomalu netroufal určit, protože se do té doby v českých zemích nenašel. Následovalo napětí a pak potěšení, neboť se podařilo potvrdit, že jde o hřib Dupainův, který nakonec sušený skončil v brněnském muzeu," uvedl známý mykolog.